W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie Ambasady RP w Madrycie ws. zatrzymań przez służby białoruskie działaczy Związku Polaków na Białorusi

29.03.2021

Ambasada RP w Madrycie wyraża zdecydowany sprzeciw wobec zatrzymania przez służby białoruskie działaczy Związku Polaków na Białorusi i przyłącza się do apeli środowisk polonijnych, akademickich i kościelnych do władz w Mińsku o natychmiastowe zaprzestanie represji wobec Polaków na Białorusi.

#WolniPolacyNaBialorusi

W ubiegłym tygodniu reżim A. Łukaszenki zaostrzył bezwzględne represje wobec mniejszości polskiej na Białorusi. Za działania na rzecz polskości aresztowano prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys, członka Zarządu Głównego ZPB Andrzeja Poczobuta oraz przedstawicieli polskich środowisk oświatowych – Annę Paniszewą, Irenę Biernacką i Martę Ciszkowską.

Polska domaga się przestrzegania postanowień Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białoruś o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, z dnia 23 czerwca 1992 r., który wprost powołuje się na przepisy prawa międzynarodowego i gwarantuje Polakom prawo do zachowania własnej tożsamości, w tym do swobodnego posługiwania się swoim językiem ojczystym w życiu prywatnym i publicznym, tworzenia i utrzymywania własnych instytucji, organizacji lub stowarzyszeń o charakterze kulturalnym, oświatowym, religijnym, wyznawania i praktykowania swojej religii, ustanawiania i utrzymywania niezakłóconych kontaktów z rodakami i  obywatelami innych państw, dostępu do informacji w języku ojczystym, jej rozpowszechniania i wymiany, zakładania i utrzymywania organizacji lub stowarzyszeń w kraju ich zamieszkania, jak również uczestniczenia w międzynarodowych organizacjach pozarządowych.

#WolniPolacyNaBialorusi