W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POLSKIE RADIO ROZPOCZĘŁO POSZUKIWANIA ZAGINIONEGO ZBIORU PŁYT Z WRZEŚNIA 1939 ROKU

18.05.2022

Pod hasłem „Gdzie jest czarny neseser?” Polskie Radio w piątek 6 maja zainicjowało narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Część dźwięków, które ocalały, zostało wydanych przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego boxu. „Kolekcji płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku” patronuje Rada Mediów Narodowych, a wszelkie informacje na temat akcji poszukiwawczej można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym czarnyneseser.pl.

Neseser

Po wybuchu II wojny światowej, Polskie Radio nadawało nieprzerwanie aż do 30 września 1939 roku, informując nie tylko o sytuacji na froncie, ale również nadając przemówienia do ludności, komunikaty porządkowe i ostrzegawcze. Po ogłoszeniu kapitulacji (28 września) i zajęciu przez Niemców rozgłośni przy ul. Zielnej w Warszawie (30 września), jej pracownicy wynieśli i ukryli około 200 metalowych krążków do tzw. bezpośredniego zapisu dźwięku, czyli metalofonów i decelitów. W 1979 roku odnalezione zostały dwie z trzech części kolekcji – łącznie 93 metalowe płyty gramofonowe, które 6 maja br. zostały wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego boxu. Premierze, która odbyła się w siedzibie Polskiego Radia, towarzyszyła inauguracja akcji poszukiwań zbioru płyt, pod hasłem „Gdzie jest czarny neseser?”.

– Kolekcja nagrań z września 1939 roku to kolekcja wyjątkowa. Dziś, prezentujemy Państwu te nagrania i jednocześnie poprosimy tych, którzy zarządzają najważniejszymi instytucjami, jak również media, słuchaczy i każdego, kto posiada jakąkolwiek wiedzę na temat zaginionych zbiorów, by pomógł nam je odnaleźć – apelowała podczas uroczystości Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.

Patronat nad wyjątkowym wydawnictwem tożsamościowym Polskiego Radia objęła Rada Mediów Narodowych. – To album, który jest hołdem dla odwagi i determinacji pracowników Polskiego Radia w trudnych czasach wojny. To lekcja patriotyzmu, wypełnienie misji mediów publicznych, bardzo dobrze przez Polskie Radio realizowanej – mówił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Poszukiwanie zaginionej kolekcji wspierają także Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

– Polskie Radio, wszyscy jego dziennikarze i pracownicy w zgiełku codzienności i informowaniu nas o tym co dzieje się dookoła, nie zapominają o przeszłości i są zdeterminowani, by zachowywać pamięć historyczną i tę historię pokazują jako jeden z fundamentów naszego narodowego trwania – mówił podczas uroczystości Karol Nawrocki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

– Służyć ojczyźnie oznacza nie tylko realizować misję w ramach klasycznej dyplomacji, ale także pełnić służebną rolę poszukując polskości. Te zadania możemy realizować skutecznie we współpracy z innymi podmiotami, w tym Polskim Radiem. Od dziś będziemy poszukiwać „czarnego nesesera” za pośrednictwem naszych placówek, tak by tę polskość z września 1939 roku odnaleźć dodał Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

– Od 1 września walcząc w obronie własnej suwerenności, Polacy udowodnili, że dla nich wolność i niepodległość jest rzeczą najcenniejszą. Świadectwem tego są te nagrania, które dziś w formie albumu będziemy mogli wprowadzić do krwiobiegu narodowej pamięci. Dzięki akcji poszukiwawczej ten zbiór zostanie uzupełniony, a utrwalone głosy będą wychowywać kolejne pokolenia w umiłowaniu wolności  – podsumował obecny na wydarzeniu Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W ramach akcji „Gdzie jest czarny neseser?” uruchomiony został specjalny serwis internetowy czarnyneseser.pl gromadzący wszystkie informacje na temat kolekcji z 1939 roku oraz kontakty dla słuchaczy i internautów, którzy będą mogli przesyłać informacje mogące pomóc w poszukiwaniu płyt.

 

fot. Cezary Piwowarski, Polskie Radio

{"register":{"columns":[]}}