W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium międzynarodowe „Polska i Hiszpania w UE: doświadczenia i perspektywy”

08.05.2024

Seminarium powitanie

6 maja w siedzibie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Madrycie odbyło się, zorganizowane przez Ambasadę, we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych) oraz Narodowym Uniwersytetem Kształcenia na Odległość (Universidad Nacional de Educación a Distancia, UNED) seminarium międzynarodowe pt. „Polska i Hiszpania w UE: doświadczenia i perspektywy”. W dyskusji udział wzięli: Lucas González Ojeda, p.o. Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Hiszpanii, Anna Sroka, Ambasador RP w Hiszpanii, prof. Ana Mohino, Dziekan Wydziału Prawa, UNED, prof. Fernando Vallespín Oña, Universidad Autónoma de Madrid, dr Małgorzata Kaczorowska, UW, prof. Carlos Closa Montero, Rada Najwyższa Badań Naukowych (CSIC, odpowiednik Polskiej Akademii Nauk), dr Dariusz Jaruga, UW, prof. Rubén Torres Kumbrián, UNED, dr Piotr Potejko, UW, prof. Juan Cayón Peña, Universidad de Diseño Innovación y Tecnología i prof. Francisco Javier García Castilla, UNED.  

Seminarium miało charakter akademicki i wpisało się w obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Paneliści porównali potencjały i wyzwania Polski i Hiszpanii oraz odnieśli się zarówno do integracji w ramach UE w ciągu ostatnich 20 lat, jak i współczesnych wyzwań stojących przed Europą. Powtarzającym się motywem w wypowiedziach ekspertów była potrzeba budowania przez UE zdolności obronnych wobec zagrożenia ze strony Rosji oraz opracowania strategii zarządzania skutkami rosnącej presji migracyjnej, głównie z Afryki.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}