W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Zasada Kopernikańska” w madryckim Planetarium

25.10.2023

W dniach 3 listopada - 31 grudnia 2023 r. dzięki wsparciu polskich placówek w Madrycie projekt Instytutu B61 zatytułowany „Zasada Kopernikańska” („Casino Copernicus”) będzie prezentowany w madryckim Planetarium.

Gracze

Ambasada RP w Madrycie, we współpracy z Planetarium i Instytutem Polskim, przedstawia interaktywną instalację Instytutu B61 pt. „Zasada Kopernikańska”. W czerwcu br. wystawa była prezentowana na festiwalu Sónar 2023 w Barcelonie, w ramach projektu Sónar+D.

Zasadą Kopernikańską określa się najważniejsze w nowożytnej kosmologii założenie, mówiące, że położenie Ziemi we Wszechświecie nie jest w żaden sposób uprzywilejowane.

„Zasada Kopernikańska”, współczesna wystawa artystyczno-naukowa Instytutu B61, porusza przede wszystkim zagadnienia związane z eksploracją kosmosu. Na instalację składają się automaty do gier, które w przystępnej, edukacyjnej formie dotykają ważnych problemów filozoficznych, ekologicznych i społecznych. Każda z gier prezentuje zagadnienie z jakim na Ziemi musi się uporać ludzkość, aby zapewnić sobie przetrwanie i wyruszyć w nieznane. Dlatego w „Zasadzie Kopernikańskiej” znalazły się gry poświęcone m.in. bazom na Księżycu, problemom zmian klimatycznych, a nawet ... śmieciom w Kosmosie! Na zakończenie każdej gry, użytkownik ma możliwość skorzystania z interaktywnego chatbota, który prezentuje poruszone zagadnienie w szerszym kontekście, tłumaczy na czym polegać będzie „nowy przewrót kopernikański”, ale również w klasyczny sposób prezentuje postać Mikołaja Kopernika i jego odkryć.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia „Zasady Kopernikańskiej”, która od 3 listopada będzie dostępna w madryckim Planetarium, w ramach obchodów Roku Kopernika. W 2023 r. przypadają ważne rocznice związane z polskim astronomem, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię” tj. 550 rocznica jego urodzin i 480 rocznica śmierci.

Wykład pt. „Kosmiczna Perspektywa”, inaugurujący wystawę, wygłosi w dn. 2 listopada dr Jan Świerkowski, założyciel Instytutu B61.

Wstęp gratis.

Więcej informacji i zapisy na stronie Planetarium:

https://www.eventbrite.es/e/entradas-conferencia-en-ingles-a-cargo-de-jan-swierkowski-741346877467?aff=oddtdtcreator

O autorach

Instytut B61 to międzynarodowy kolektyw artystyczno-naukowy założony w Toruniu podczas Międzynarodowego Roku Astronomii UNESCO 2009 przez artystę, astronoma i kuratora sztuki Jana Świerkowskiego. W skład grupy wchodzą naukowcy, performerzy, muzycy, artyści wizualni, aktorzy, a także menedżerowie kultury. Grupa tworzy immersyjne spektakle site-specific i pokazy multimedialne łączące sztukę, naukę i technologię. Realizacje grupy prezentowane były w Polsce i m.in. w Armenii, Belgii, Estonii, Hiszpanii, Holandii, Łotwie, Litwie, Indiach, Niemczech, Portugalii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednym z większych projektów Instytutu B61 był finansowany przez Komisję Europejską cykl spektakli „Cosmic Underground”. Projekt odbył się w specjalnie zaprojektowanym pociągu składającym się z 10 wagonów-instalacji. Podczas dwumiesięcznej podróży łączącej Tallin z Guimarães (wówczas Europejską Stolicą Kultury) 40 artystów wybrało się w trasę pociągiem, w trakcie której wystawiło 90 przedstawień na różnych dworcach kolejowych.

Jan Świerkowski

Jan Świerkowski (1984) jest kuratorem, artystą i astronomem. Ukończył astrofizykę i obronił pracę doktorską z kulturoznawstwa. Stypendysta rządu portugalskiego (FCT) oraz polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posiada tytuł Honorowego Ambasadora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz jest laureatem Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Popularyzator Nauki w Polsce 2017. Był kuratorem wystawy „Zrozumieć Wszechświat” w Polskim Pawilonie podczas EXPO 2020 w Dubaju.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}