W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zona de Bajas Emisiones

22.01.2020

Informacje nt. ruchu pojazdów zagranicznych w Barcelonie w tzw. strefie niskiej emisji

zona de bajas emisiones

Informujemy, że od 1 stycznia 2020 r. na terenie miasta Barcelona i okolic (Sant Adrià de Besòs, L’Hospitalet de Llobregat, Esplugues de Llobregat y Cornellà de Llobregat) obowiązuje tzw. Strefa Niskiej Emisji (Zona de Bajas Emisiones – ZBE). Oznacza to ograniczenie wjazdu na teren ZBE dla pojazdów osobowych niespełniających wymogów dot. emisji spalin od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 20.

Zasięg obowiązywania ZBE ilustruje poniższa mapa:

ZBE

W strefie ZBE mogą poruszać się pojazdy zarejestrowane w Hiszpanii, oznaczone etykietą 0, ECO, C lub B Generalnej Dyrekcji Ruchu (Dirección General de Tráfico – DGT). Oznacza to, że wszystkie pojazdy zagraniczne nieklasyfikowane zgodnie z kryteriami hiszpańskiej DGT muszą uzyskać specjalne zezwolenie, aby mogły wjechać do ZBE. Pojazdy, które mogą ubiegać się o takie zezwolenie muszą spełniać określone normy, tj.:

- Motocykle i motorowery (kategoria L): norma emisji spalin Euro 2 lub wyższa – zazwyczaj zarejestrowane po 2003 r.;

- Samochody osobowe (M1) i samochody dostawcze (N1) elektryczne, benzynowe (norma Euro 3 lub wyższa) – zazwyczaj te zarejestrowane po 2000 r. lub z silnikiem Diesel (norma Euro 4 lub wyższa) –  zarejestrowane po 2005 r.;

- Samochody ciężarowe (N2, N3), autobusy i autokary (M2, M3) elektryczne, LPG lub benzynowe (norma Euro 4 lub wyższa) – zarejestrowane po 2005 r.

Autobusy, autokary i pojazdy przeznaczone do transportu towarów, które nie spełniają ww. norm obowiązuje okres karencji, co oznacza, że będą one uprawnione do wjazdu do ZBE jeszcze do 1 stycznia 2021 r.

Zezwolenie można uzyskać m.in. poprzez rejestrację na stronie: https://zberegistre.ambmobilitat.cat/en

Więcej informacji: https://zberegistre.ambmobilitat.cat/en/VehiclesEstrangers

Informacja dla turystów

Właściciel pojazdu, który zamierza wjechać do ZBE bez weryfikacji spełniania norm środowiskowych,  może ubiegać się również o czasowe, 24-godzinne zezwolenie na wjazd do ZBE w l’Área Metropolitana de Barcelona (AMB). Takie zezwolenie można uzyskać maksymalnie do 10 razy w ciągu roku. Jego koszt wynosi 2 Euro. Więcej informacji: https://zberegistre.ambmobilitat.cat/en/AutoritzacionsDiaries 

Kary

Nieprzestrzeganie zakazu wjazdu do ZBE będzie karane mandatem w wysokości od 100 do 1 800 euro, w zależności od wagi wykroczenia. Kary będzie można nakładać od września 2020 r. Kontrola pojazdów jest przeprowadzana automatycznie, dzięki informatycznemu systemowi kontroli radarowej tablic rejestracyjnych pojazdów, który będzie łączył się z bazą danych. Kamery będą zlokalizowane w miejscach wjazdu do ZBE oraz na obszarze miasta Barcelona.

Więcej informacji: https://ajuntament.barcelona.cat/qualitataire/en/actualitat-i-recursos/faq

Oraz: https://www.zbe.barcelona/en/index.html