W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2021

W tym roku Polska i Litwa - kraje, które łączą wielowiekowe więzi - wspólnie świętują 230 rocznicę szczególnego wydarzenia w historii obu narodów.

230. konstytucja

3 maja 1791 r. parlamentarzyści Rzeczypospolitej i Litwy przyjęli podczas posiedzenia Sejmu Wielkiego Ustawę zasadniczą, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. To nowoczesne ustawodawstwo doby oświecenia było drugą na świecie, po amerykańskiej, i pierwszą w Europie pisemną konstytucją.
Wprowadził trójstronny podział władzy i zreformował istniejący system polityczny, zapewniając równiejsze traktowanie wszystkich narodowości w Rzeczypospolitej. Konstytucja ta przewidywała ustanowienie monarchii konstytucyjnej i określała ramy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Z kolei Wzajemne Zaręczenie dwóch narodów, przyjęte 20 października 1791 r. przez wspólny Sejm, było integralną częścią Konstytucji 3 maja i aktem o najwyższym znaczeniu dla ustroju Rzeczypospolitej. Zapewnienie równej reprezentacji obywateli Polski i Litwy we wspólnych organach państwowych potwierdziło silny związek obu narodów.
Obowiązywanie Konstytucji zostało zniesione już w 1792 r. w wyniku interwencji, a następnie rozbiorów dokonanych przez obce mocarstwa. okupacji i wykorzenienia Rzeczypospolitej. Jednak podstawowe akty prawne z 1791 roku ośmieliły narody polski i litewski do walki o wolność i niepodległość. Polska i Litwa ponownie pojawiły się na mapie świata dopiero w 1918 roku.
Również dzisiaj wspólne dziedzictwo historyczne oraz zasady wolności i demokracji zapisane w Konstytucji 3 Maja inspirują naszą strategiczną współpracę w dziedzinie polityki bilateralnej i zagranicznej.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia krótkiego filmu, w którym Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Niderlandów - Marcin Czepelak oraz Ambasador Republiki Litewskiej - Vidmantas Purlys opowiadają o jednym z największych wspólnych dokonań Rzeczypospolitej Obojga Narodów - uchwaleniu Konstytucji 3 Maja oraz Zaręczenia Wzajemnego w 1791 r.

Z kolei film na temat obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja" odkryje przed Państwem nieznane fakty dotyczące tego dzieła.

Wideo