W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

3 etap wychodzenia z lockdownu - nowe zasady od 5 czerwca

05.06.2021

wychodzenie z lockdownu

W związku ze spadającą liczbą zakażeń COVID-19, od soboty 5 czerwca w Królestwie Niderlandów wchodzi w życie trzeci stopień wychodzenia z lockdownu, a wraz z nim nowe zasady:

 • Odwiedziny w domu
  Liczba osób, które można przyjąć w domu, wzrasta do 4 dziennie przy zachowaniu 1,5 m. odstępu. Limit nie obejmuje dzieci do 12 r. ż. włącznie.
 • Spotkania na zewnątrz
  W przypadku osób z różnych gospodarstw domowych dopuszcza się spotkania na zewnątrz w gronie nie większym niż 4 osoby (z wyłączeniem dzieci do 12 r.ż.).
 • Praca z domu
  Praca zdalna powinna pozostać normą zawsze, gdy to tylko możliwe. Dopuszczalne stają się jednak spotkania zespołów np. w celu szkolenia czy warsztatów.
 • Spotkania wewnątrz – duże sale 
  W przypadku sal koncertowych, teatrów, hali wystawienniczych obowiązuje limit 50 osób na pomieszczenie przy zachowaniu 1,5 m. odstępu. W przypadku sal i aren, mogących pomieścić jednocześnie ponad 1000 osób, limit wynosi 250 osób. 
 • Kultura i sztuka
  Przywrócona zostaje działalność muzeów i zabytków, kin oraz teatrów. W przypadku miejsc, w których odwiedzający mają stałe, przypisane miejsca (np. kina, sale koncertowe, teatry), obowiązuje limit 50 osób na pomieszczenie przy zachowaniu 1,5 m. odstępu. W miejscach, gdzie dochodzi do przepływu osób (np. muzea), limit to 1 osoba na 10m2. Wyjątkiem są lokalizacje mogące pomieścić ponad 1000 osób – wówczas limit wynosi 250 osób.
 • Ponownie możliwe staje się prowadzenie grupowych zajęć z dziedziny kultury i sztuki, np. lekcji tańca, czy prób orkiestry z zachowaniem limitu 50 osób na salę. Niedopuszczalny jest udział publiczności.
 • Rekreacja
  Przywrócona zostaje działalność obiektów zadaszonych w parkach rozrywki, ogrodach zoologicznych. Otwarte zostają również kasyna, sauny oraz centra spa i wellness. Wprowadza się limity 1 osoby na 10 m2 oraz 50 osób w przypadku obiektów zamkniętych z zachowaniem 1,5 m. odstępu. Konieczna jest rezerwacja i kontrola stanu zdrowia
 • Sport
  Dorośli mogą uprawiać sport w grupach do 50 osób bez zachowania 1,5 m. odstępu. Przywrócona zostaje możliwość organizacji zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży do 17 r.ż. włącznie, jednak bez udziału publiczności. W przypadku dorosłych możliwe jest przeprowadzanie zawodów między członkami tego samego klubu. Szatnie, prysznice, sauny i kantyny w obiektach sportowych są ponownie dostępne.
 • Gastronomia
  Placówki gastronomiczne mogą prowadzić działalność od godziny 6:00 do 22:00. Dotyczy to zarówno sal wewnątrz, jak i ogródków restauracyjnych. Konieczne jest przebywanie w przypisanym miejscu, a przy jednym stoliku mogą siedzieć nie więcej niż 4 osoby (nie dotyczy dzieci do 12 r.ż. włącznie lub członków jednego gospodarstwa domowego). Konieczna jest rezerwacja i kontrola stanu zdrowia.
 • Zakazane jest transmitowanie imprez sportowych lub występów na żywo na dużych ekranach dla licznej publiczności.
 • Sprzedaż alkoholu
  Możliwość sprzedaży i serwowania alkoholu zostaje przedłużona do godziny 22:00.
 • Sklepy
  Dopuszczona zostaje działalność wszystkich sklepów w normalnych godzinach pracy przy zachowaniu limitu 1 osoby na 10 m2.

Gastronomia, instytucje kulturalne oraz organizatorzy imprez sportowych mogą zdecydować o rezygnacji z przestrzegania wyznaczonych limitów osób i wprowadzić w to miejsce kontrolę dostępu na podstawie negatywnego wyniku testu na COVID-19.