W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dotacje w zakresie infrastruktury polonijnej w 2021 r.

06.08.2020

Komunikat

Dotacje w zakresie infrastruktury polonijnej w 2021 r.

Informujemy, że Minister Spraw Zagranicznych planuje ogłosić w październiku 2020 r. konkurs dotacyjny na dofinansowanie infrastruktury przeznaczonej wprost na działalność polonijną. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami dofinansowania infrastruktury polonijnej.

W ramach planowanego konkursu na rok 2021 przewidziane zostało uwzględnienie dwóch kategorii projektów:

- projekty priorytetowe,

- projekty pozostałe (dowolne) zgłaszane przez organizacje pozarządowe.

Projekty priorytetowe będą to projekty bardzo istotne na danym kierunku geograficznym, realizowane w obszarach zamieszkiwania dużych, istotnych i aktywnych grup Polonii. Projekty realizowane w oparciu o wcześniejsze bardzo dobre rozeznanie potrzeb środowisk polonijnych, zaangażowanie środków dotacyjnych do 1 mln zł. Możliwość realizacji w oparciu o umowę 2-3 letnią jeśli wynika to z charakteru inwestycji lub dostępności środków. Projekty zasadniczo realizowane w trybie powierzenia zadania publicznego (bez wymagania wkładu własnego organizacji), wyjątek stanowić będą inwestycje wspierane przez władze/instytucje państwa zamieszkiwania Polonii, tam gdzie występuje taka możliwość. Projekty priorytetowe mogą być realizowane jedynie przez podmioty o dużym doświadczeniu i pozytywnej opinii o dotychczasowej współpracy z MSZ.  Projekty priorytetowe mogą zostać zaplanowane przez MSZ z urzędu lub zaproponowane przez właściwą placówkę zagraniczną albo organizację pozarządową (niezbędna opinia placówki).

Projekty pozostałe (dowolne) zgłaszane przez organizacje pozarządowe będą to projekty, które mieszczą się w celach polityki polonijnej, jednak nie mają kluczowego znaczenia dla jej realizacji. Mogą dotyczyć mniej priorytetowych obszarów, niewielkich środowisk polonijnych, ale nadal istotnych kierunków działania danego środowiska polskiego. Wysokość dofinansowania ograniczona będzie do maksymalnie 400-500 tys. zł (wysokość limitu uzależniona zostanie od planowanego budżetu). Projekty dowolne to wyłącznie projekty jednoroczne, a trybem ich finansowania będzie tryb „wspierania realizacji zadania publicznego” (wymagany wkład własny). Aby uniknąć omijania zasad finasowania większych inwestycji jako projektów priorytetowych wprowadzona zostanie zasada kilkuletniej karencji finasowania danego obiektu/środowiska po otrzymaniu takiego dofinansowania. W ramach projektów dowolnych, organizacje będą mogły zgłaszać także propozycje opracowania dokumentacji do przyszłych strategicznych czy priorytetowych projektów polonijnych, pozwoli to na alokowanie (w przypadku pozytywnej oceny projektu) niewielkich środków na sporządzenie dokumentacji bez podejmowania decyzji o umowie wieloletniej i sfinansowaniu całego projektu przed poznaniem jego zakresu i kosztów. Dzięki temu także na etapie przyjmowania projektu priorytetowego lub strategicznego zarówno donator jak i organizacja pozarządowa będzie mieć pełnie wiedzy o planowanym zakresie prac i jego kosztach.

Wszystkie projekty realizowane od 2021 r. na etapie ich zgłoszenia będą musiały posiadać dokumentację zabezpieczającą gwarancję wykorzystywania obiektu na cele polonijne po jego budowie/remoncie. Zakres zabezpieczenia będzie przedmiotem dalszych uzgodnień (przed ogłoszeniem konkursu), jednak zakładać należy, że niedopuszczalne będzie finansowanie obiektów, których stan własności lub tytułu do jego wykorzystania przez organizację polonijną nie jest wystarczający. Jeśli sytuacja w danym kraju nie daje możliwości prawnego zagwarantowania trwałości wykorzystywania obiektu na cele polonijne, należy odstąpić od inwestycji w środki trwałe na rzecz np. dotowania wynajmu powierzchni na cele polonijne (w ramach środków KPRM na wsparcie organizacji polonijnych). 

Na rok 2021 przyjęto zasadę, że w ramach konkursu dofinansowywana jest infrastruktura wprost przeznaczona na działalność polonijną.

Zainteresowane organizacje/fundacje/instytucje dofinansowaniem infrastruktury polonijnej w 2021 r. zapraszamy do zgłaszania propozycji projektów priorytetowych na rok 2021 w terminie do 20 sierpnia br. mailem na adres haga.konsulat@msz.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}