W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat ws. podpisania protokołu zmieniającego umowę podatkową między Królestwem Niderlandów a Polską

13.11.2020

PL-NL

W dn. 29 października br. wiceminister finansów Jan Sarnowski oraz ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Daphne Bergsma podpisali Protokół zmieniający Konwencję ws. unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Zacznie on obowiązywać po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej w obu krajach.

Wejście w życie Protokołu nie spowoduje zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania stosowanej przez Polskę względem jej rezydentów podatkowych osiągających dochody w Holandii (w dalszym ciągu stosowana będzie tzw. metoda zaliczenia proporcjonalnego). Co za tym idzie, polscy rezydenci podatkowi uzyskujący dochody w Holandii nadal posiadać będą prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej w oparciu o zasady, o których mowa w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowe zasady mogą jednak ulec zmianom.

Jednocześnie przypominamy, że osiąganie przez polskiego rezydenta podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce dochodów (przychodów) za granicą,  do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia jest głównym, ale nie jedynym wymogiem nabycia prawa do skorzystania z ulgi abolicyjnej.