W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe środki zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19

19.08.2020

Informujemy, że 6 sierpnia br., podczas konferencji prasowej, władze holenderskie poinformowały o nowych środkach dot. zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19 oraz podkreśliły konieczność stosowania się do wdrożonych już nakazów i ograniczeń. Dodatkowe zalecenia przedstawił premier M. Rutte 18 bm.

koronawirus_PL

Aby chronić się przed COVID-19 należy:

  • utrzymywać dystans społeczny (1,5 m);
  • w przypadku zaobserwowania objawów COVID poddać się testowi na koronawirusa i pozostać w domu (https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/coronavirus-test);
  • w miarę możliwości należy nadal pracować z domu, unikać zatłoczonych miejsc;
  • pozostając w kwarantannie domowej należy zachowywać dystans 1,5 m od domowników;

Władze informują, że: 

  • lokalnie może zostać wprowadzony obowiązek noszenia maseczek (aktualnie nakaz dotyczy wybranych stref Amsterdamu i Rotterdamu; za nieprzestrzeganie nakazu grozi grzywna w wysokości 95 euro, a w przypadku jego uporczywego naruszania - nawet do 395 euro
  • wprowadzone zostaną nieobowiązkowe testy na COVID-19 na lotniskach, w pierwszej kolejności na lotnisku Schiphol;
  • podróżni przyjeżdżający z krajów oznaczonych na pomarańczowo lub czerwono winni poddać się 14-dniowej dobrowolnej kwarantannie - https://www.nederlandwereldwijd.nl/documenten/vragen-en-antwoorden/coronavirus-veelgestelde-vragen-reizen-naar-het-buitenland ; aktualnie na liście krajów sklasyfikowanych jako pomarańczowe (podróżowanie tylko w razi ekoniecznosci) znajdują się następujące kraje europejskie: Albania, Andora, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Hiszpania (wraz z wyspami), Malta, Monako, Rumunia i Słowenia oraz wybrane rejony Belgii, Francji i Portugalii. Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.nederlandwereldwijd.nl/reizen/reisadviezen
  • w przypadku potwierdzenia zakażenia wśród członków wspólnego gospodarstwa domowego,  dzieci do lat 4 nie mogą być wysyłane do żłobka, ale dzieci w wieku 4 - 12 lat mogą uczęszczać do szkoły i uprawiać sporty na świeżym powietrzu itp.
  • wprowadzony zostaje zakaz organizowania bezpośrednich spotkań studenckich (tzw. tygodnie zapoznawcze wraz z tradycyjnymi otrzęsinami);

Restauracje/bary pozostają otwarte, ale wymagane jest dokonanie rezerwacji on-line, telefonicznej lub przed wejściem do restauracji/baru; wprowadzony zostaje obowiązek podania danych kontaktowych z numerem telefonu osób wchodzących do restauracji/kawiarni.

W przypadku stwierdzenia przez GGD większej liczby zakażeń możliwe jest zamknięcie na okres 14 dni restauracji, muzeów i innych miejsc użyteczności publicznej, w których stwierdzono przypadki zakażeń. 

Zaleca się by młodzież, utrzymywała dystans społeczny w szczególności w odniesieniu do osób starszych i podatnych na choroby.

UWAGA: od 18bm rząd NL zaleca bezwzględne ograniczenie liczby uczestników spotkań organizowanych w domu do 6 osób przy zachowaniu dystansu społecznego.