W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydłużenie okresu obowiązywania obostrzeń w związku z koronawirusem do 9.02.2021 r.

13.01.2021

Lockdown

12 stycznia rząd Królestwa Niderlandów poinformował o przedłużeniu okresu obowiązywania środków zapobiegawczych w walce z koronawirusem do wtorku 9 lutego br.

Obostrzenia obowiązujące w Królestwie Niderlandów od wtorku 15.12 do wtorku 9.02 w związku z pandemią COVID-19:
 

  1. Do 9 lutego zawieszona zostaje nauka stacjonarna w szkołach podstawowych, średnich i wyższych (z wyjątkiem niektórych zajęć praktycznych, zajęć w szkołach specjalnych oraz wybranych lekcji dla uczniów przygotowujących się do egzaminów). Żłobki pozostają otwarte jedynie dla dzieci osób wykonujących tzw. zawody kluczowe. Rząd rozważa otwarcie żłobków i szkół podstawowych już od 25 stycznia, ale jest to uzależnione od wyników badań, które są jeszcze w toku.
  2. Zamknięte zostają wszystkie sklepy, których działalność nie jest konieczna dla funkcjonowania społeczeństwa. Otwarte pozostają supermarkety, piekarnie, sklepy mięsne i inne sklepy spożywcze, podobnie jak apteki, drogerie i stacje benzynowe. Kompletna lista sklepów, które mogą kontynuować działalność znajduje się tutaj: https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/coronavirus-covid-19/ondernemers-en-bedrijven/winkeliers/uitgezonderde-winkels-tijdens-lockdown . Sklepy budowlane, meblowe, odzieżowe i centra ogrodnicze zostają zamknięte. Utrzymana zostanie działalność paramedycznych punktów usługowych, takich jak rehabilitacyjne, dentystyczne czy optyczne. Wykonywanie innych zawodów kontaktowych (np. fryzjerskich, kosmetycznych, masażystów, tatuażystów) zostaje zawieszona.
  3. Wszystkie instytucje użyteczności publicznej, takie jak muzea, kina, teatry, biblioteki, parki rozrywki czy ogrody zoologiczne zostają zamknięte. Nadal nieczynne pozostają obiekty gastronomiczne. Wyjątek w tej kategorii stanowią hotele (ale bez świadczenia usług restauracyjnych) oraz lokalne domy kultury.
  4. Stanowczo zaleca się, aby ograniczyć liczbę przyjmowanych gości do 2 osób dziennie. Wyjątek stanowią Wigilia oraz oba dni Świąt Bożego Narodzenia, kiedy można przyjmować 3 osoby (ni wlicza się do tej liczby dzieci poniżej 13 roku życia). Na zewnątrz można przemieszczać się w grupach maksymalnie 2 osobowych z zachowaniem 1,5 m. odstępu. Zasad tych nie stosuje się do członków jednego gospodarstwa domowego.
  5. Sporty – zostają zawieszone zajęcia sportowe, a zamknięciu ulegają baseny, sauny oraz inne ośrodki sportowe w pomieszczeniach. Treningi na świeżym powietrzu mogą się nadal odbywać – bez zmian w stosunku do osób do 18 roku życia, oraz maksymalnie we 2 osoby w przypadku dorosłych. Zawodowi sportowcy mogą nadal trenować i brać udział w zawodach.
  6. Podróżowanie jest stanowczo odradzane – należy w jak największym stopniu pozostawać w domu. W przypadku podróży Zagranicznych, zaleca się wstrzymanie wyjazdów aż do końca marca 2021 r. Wszstkie osoby przybywające do Holandii zorganizowanym transportem zbiorowym (pociąg, samolot, statek, autobus) muszą wykazać negatywny wynik testu PCR na COVID-19.
  7. Bardzo stanowcze zalecenie wykonywania pracy zdalnie i apel do pracodawców, aby umożliwili taki tryb pracy wszędzie tam, gdzie to możliwe. Transport publiczny ponownie dostępny jest wyłącznie dla osób wykonujących zawody kluczowe.