W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienie dotyczące zmian w polskim prawie podatkowym

02.02.2021

podatki

Szanowni Państwo,

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się liczne artykuły i wypowiedzi dotyczące ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Aby uniknąć chaosu informacyjnego Ambasada podjęła starania o sprostowanie kilku kwestii.

Celem zmian w dotychczasowych regulacjach podatkowych jest dostosowanie do standardów OECD wprowadzanych przez większość państw europejskich. OECD rekomenduje metodę proporcjonalnego odliczenia jako sposób zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu dochodów, by zapobiec – ze względu na znaczne różnice w systemach ulg oraz różnicach dochodów w poszczególnych krajach - unikaniu płacenia jakichkolwiek podatków dochodowych w poszczególnych krajach, co w praktyce stanowiło pogwałcenie idei sprawiedliwości społecznej. Ulga abolicyjna, która znosiła efekt metody proporcjonalnego odliczenia była sprzeczna z nowymi standardami rekomendowanymi przez OECD. Polska i Holandia podpisały stosowny protokół do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w październiku ub.r., dostosowujący wspólne przepisy podatkowe do standardów OECD.

Zwracamy uwagę, że nowa ustawa podatkowa z 28 listopada 2020 r. nie wprowadza nowego, dodatkowego podatku z tytułu uzyskanego dochodu. Ustala tylko limit wysokości możliwego od należnego podatku odliczenia (tzw. ulga abolicyjna) przez osoby, które w danym roku fiskalnym podjęły czasowe zatrudnienie zagranicą. Sama ww. ulga jest polskim przywilejem – pozwalającym na dodatkowe zmniejszenie podatków od dochodów zagranicznych – który nie występuje powszechnie w reżimach podatkowych.

Należy jeszcze raz podkreślić, że zmiany w przepisach mają zastosowanie wyłącznie do osób na stałe mieszkających w Polsce i płacących tam podatki, a nie Polaków, którzy mają status rezydenta podatkowego innego państwa np. Holandii. W tym kontekście, przywoływane w niektórych artykułach medialnych przykłady osób na stałe mieszkających i pracujących  w Holandii, którzy mają tam swój ośrodek interesów życiowych, nie mają tu zastosowania, gdyż nie są one uznawane za polskich rezydentów podatkowych.  

Ambasada RP w Hadze

{"register":{"columns":[]}}