W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Złagodzenie zasad ochrony przed koronawirusem obowiązujące w Królestwie Niderlandów od 19.11

19.11.2020

19.11

Premier Mark Rutte i minister zdrowia Hugo de Jonge podczas konferencji prasowej 17 listopada zapowiedzieli częściowe złagodzenie lockdownu i powrót do wytycznych ogłoszonych 14 października. Ponownie zostaną otwarte kina, teatry, muzea, biblioteki, ogrody zoologiczne, parki rozrywki i baseny oraz wznowione  grupowe zajęcia sportowe. Zwiększono również limit osób przebywających wspólnie (w domu maksymalnie 3 gości dziennie, na zewnątrz grupy nie większe niż 4-osobowe, spotkania zorganizowane maksymalnie do 30 osób). Holenderskie władze poinformowały, że od 1 grudnia br. noszenie maseczki ochronnej w zamkniętych miejscach publicznych stanie się obowiązkowe. Od tej również daty, osoby, które miały kontakt z zakażonym będą miały możliwość wykonania testu na COVID-19 nawet w przypadku braku objawów, a negatywny wynik testu (wykonanego co najmniej 5 dni po kontakcie z zakażonym) umożliwi przerwanie kwarantanny.

 

Zaktualizowane wytyczne obowiązujące  w Królestwie Niderlandów od 19 listopada 2020 r.:

 

Zasady dotyczące zgromadzeń

Dopuszczalne jest przyjmowanie w domu maksymalnie trzech osób dziennie (wyjątkiem dzieci do lat 12).

W pomieszczeniach zamkniętych możliwe jest przebywanie maksymalnie 30 osób naraz ( w tym dzieci).

Na zewnątrz mogą się tworzyć grupy maksymalnie 4 - osobowe (nie dotyczy osób z tego samego gospodarstwa domowego i dzieci do lat 12)

Zasady codziennego życia

Zaleca się ograniczenia podróży oraz kontynuowanie pracy zdalnej.

W transporcie publicznym i w miejscach publicznych należy nosić maseczkę

Zaleca się również noszenie maseczek w szkołach średnich i wyższych.

Wszystkie punkty gastronomiczne pozostają zamknięte, ale możliwa jest sprzedaż na wynos lub dostawy domowe. Wyjątki:

- Usługi gastronomiczne w hotelach dla gości hotelowych

- Domy pogrzebowe

- Lotniska - w strefie za kontrolą bezpieczeństwa

Sklepy detaliczne (poza spożywczymi) zamykane będą najpóźniej o godzinie 20:00. Zlikwidowane zostaną wieczory handlowe.

Sklepy spożywcze mogą pozostać otwarte do 22:00.

Zakaz sprzedaży alkoholu i narkotyków na terenie Holandii między godziną 20:00 a 7:00. Zakaz przenoszenia lub spożywania alkoholu i narkotyków w miejscach publicznych na terenie Holandii w godzinach 20:00-07:00.

Zgromadzenia publiczne są zabronione, z wyjątkiem funkcjonowania:

- bazarów spożywczych

- targów i konferencji

- kin i teatrów

- meczy

Sklepy detaliczne muszą ściśle przestrzegać obostrzeń wyznaczonych przez władze (ograniczenie liczby klientów, odstępy miedzy klientami, dezynfekcja) pod rygorem ich natychmiastowego zamknięcia.

Zasady dotyczące sportu

Można uprawiać sport, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego 1,5 metra od innych osób, indywidualnie lub w zespole do 4 osób

Organizacja zawodów sportowych jest zabroniona.

Dzieci do 18 roku życia mogą uprawiać sport w większych niż ww. zespołach, w tym rozgrywać mecze z  drużyną z własnego klubu (bez publiczności).

Stołówki sportowe, szatnie i prysznice pozostają zamknięte.

Zasady dotyczące podróżowania

Podróże powinny być ograniczone do minimum. Odradzane są wyjazdy zagranicznej (tylko w uzasadnionych przypadkach). W przypadku odwiedzenia państwa wpisanego przez władze holenderskie na pomarańczową listę, zalecana jest 10-dniowa kwarantanna. Sugerowane jest również poddanie się testowi na Covid -19 (Od 1 grudnia br. będzie można wykonać tekst na COVID-19 również w przypadku braku jakichkolwiek objawów) oraz korzystanie z aplikacji CoronaMelder.

Ponadto, nadal obowiązują zasady podstawowe:

  • utrzymywanie dystansu społecznego (minimalna odległość od innych osób to 1,5 metra);
  • unikanie dużych skupisk ludzkich;
  • częste mycie rąk oraz osłanianie ust i nosa podczas kichania lub kaszlu;
  • w przypadku objawów chorobowych przypominających COVID-19 poddanie się testowi: https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/coronavirus-covid-19/testen/afspraak-maken  i pozostawanie w izolacji. W przypadku gorączki lub duszności u jednego z domowników, wszyscy współlokatorzy muszą zostać w domu.
  • wykonywanie pracy z domu, jeśli tylko jest to możliwe.

W razie pytań dotyczących COVID-19 można dzwonić pod numer linii rządowej 0800 – 1351 lub - z zagranicy - pod numer  +31 20 205 1351. Linia jest czynna w dni robocze od 8:00 do 20:00.

Źródło: www.rijksoverheid.nl