W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

XI Konferencja ECCRiSTS „Bezpieczeństwo w pojazdach niskoemisyjnych”

24.05.2023

XI Konferencja ECCRiSTS

W dniach 11–13 maja 2023 r. w Karpaczu odbyła się 11. Konferencja Europejskiego Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej (ECCRiSTS). Tematem wiodącym było bezpieczeństwo w pojazdach niskoemisyjnych. Wygłoszono 22 referaty, w tym kilka na temat pojazdów elektrycznych. Referenci zwracali w nich uwagę na bezpieczeństwo, wady i zalety takich pojazdów oraz sposobów ich gaszenia po wypadku. Kilka wystąpień dotyczyło paliw alternatywnych, które w przyszłości mają zastąpić powszechnie stosowane w transporcie paliwa kopalniane.

Nie zabrakło też referatów z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. W konferencji uczestniczyli dwaj biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych – Jakub Zębala i Piotr Ciępka, którzy wygłosili referaty: „Metoda elementów skończonych, jako ostatnia szansa szacowania prędkości samochodu” oraz „Czas narastania opóźnienia hamowania w motocyklach. Fakty i mity”.
W pierwszym z nich na dwóch przykładach zderzeń pojazdów przedstawiona została rzadko stosowana w rekonstrukcji metoda elementów skończonych (MES) w obliczeniach prędkości samochodu. W drugim referacie przedstawione zostały wyniki badań hamowania motocykli niewyposażonych w układy ABS ze szczególnym naciskiem na uzyskane w badaniach czasy narastania opóźnienia hamowania. Niezwykle pouczające były przykłady z praktyki ekspertowskiej, które dotyczyły samochodu elektrycznego (uszkodzenie sterownika zespołu baterii) i samochodu zasilanego gazem ziemnym CNG (eksplozja butli z gazem). Przykłady te pokazały sytuacje, w których niewielkie uszkodzenia kolizyjne skutkowały bardzo dużymi kosztami napraw.

Warto wspomnieć, że Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej jest akredytowaną jednostką certyfikującą, a uzyskane certyfikaty kompetencji rzeczoznawcy samochodowego upoważniają do ubiegania się o wpis na listę Ministra Infrastruktury. ECCRiSTS prowadzi certyfikacje rzeczoznawców, potwierdzając ich wiedzę w następujących kompetencjach: technika samochodowa, ruch drogowy i rekonstrukcja kolizji i wypadków drogowych, wycena wartości oraz kosztów i jakości napraw pojazdów samochodowych oraz pojazdów zabytkowych.

 

{"register":{"columns":[]}}