W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cykl wydarzeń ku czci mistrza Bohdana Wodiczki

30.11.2022

W listopadzie 2022 r. z inicjatywy Ambasady RP w Reykjavíku, w stolicy Islandii odbyły się uroczystości poświęcone Bohdanowi Wodiczce, który z wyspą związał dziesięć lat swojej bogatej działalności artystycznej w latach 60. i 70. XX wieku. Wydarzenia te współorganizowane były z Islandzką Orkiestrą Symfoniczną oraz Centrum Języków Uniwersytetu Islandzkiego.

Wodiczko podczas próby w Filharmonii Narodowej między 1955 a 1958. Zdjęcie: Marek Holzman

(Zdjęcie: Marek Holzman) 

Bohdan Wodiczko, polski mistrz dyrygentury, spędził łącznie dekadę na Islandii, na którą powracał kilka razy. W tych czasach bardzo niewielu Polaków przyjeżdżało na Islandię. Był on jedną z najważniejszych postaci łączących te dwa kraje.

3 listopada odbył się koncert Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej ku czci pamięci Wodiczki, który był jej dyrygentem w latach 1965-68. W repertuarze były utwory polskich kompozytorów Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego oraz islandzkiego kompozytora Jóna Nordala. Zagrał polsko-kanadyjski pianista Jan Lisiecki.

Muzycy Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej wykonali również specjalny koncert dla dzieci. Występowali solo mezzosopran Alina Dubik oraz kontrabasista Jacek Karwan. Spotkanie prowadzone było w dwóch językach, islandzkim oraz polskim.

Na Uniwersytecie Islandzkim odbył się również wieczór ku czci Mistrza Bohdana Wodiczki współorganizowany z Centrum Języków Uniwersytetu Islandzkiego. Pokazany był polsko-islandzki film dokumentalny "Wodiczko" (Janusz Sijka, 2010) z wprowadzeniem Jóna Hermannssona. Wykład nt. biografii Bohdana Wodiczki wygłosił muzykolog Michał Klubiński (Uniwersytet Warszawski). Wśród publiczności było wielu dawnych muzyków Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej, którzy do dziś ciepło wspominają dyrygenta i mówią o jego zasługach dla sceny muzycznej Islandii.

W gazecie Morgunblaðið ukazał się artykuł Michała Klubinskiego, autora biografii Bohdana Wodiczki pt. Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej, o działalności artystycznej polskiego mistrza w Polsce i na Islandii.  

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}