W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczęcie naboru do "Szkoły Polskiej Polskiej przy Ambasadzie RP w Reykjaviku"

03.03.2020

Szanowni Państwo, Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 marca 2020 rozpoczynamy wstępny nabór uczniów do Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Reykjaviku na rok szkolny 2020/2021. Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 30 kwietnia 2020.

ORPEG1

11 lutego 2020 r. zarządzeniem nr 9 Ministra Edukacji Narodowej została założona Szkoła Polska przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku.

 

Zasady obowiązujące przy naborze.

  • Do szkoły przyjmowane są dzieci ze znajomością języka polskiego w stopniu komunikatywnym. Dziecko musi spełniać obowiązek szkolny w islandzkim systemie edukacyjnym.
  • Uczniowie zgłaszani do pierwszej klasy szkoły podstawowej muszą mieć w roku 2020 ukończony siódmy rok życia.
  • Uczniowie klas 2 – 8 powinni przedstawić świadectwo ukończenia klasy programowo niższej. W innym przypadku szkoła zastrzega sobie prawo przeprowadzenie egzaminu wskazującego na poziom wiedzy ucznia.
  • Uczniowie przyjęci do szkoły są zobowiązani do systematycznego uczęszczania na zajęcia w roku szkolnym. W razie niewystarczającej frekwencji uczeń będzie skreślony z listy uczniów.
  • Dziecko należy zgłosić do szkoły poprzez przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres: zapisydoszkoly@gmail.com
  • Ilość miejsc w klasach jest ograniczona i w związku z tym o przyjęciu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Po ukończeniu rekrutacji zostanie podana informacja o przyjęciu dzieci do szkoły.

 

UWAGA: Z rozpoczęciem roku szkolnego trzeba będzie uzupełnić wymaganą dokumentację przyjętych uczniów (np. zaświadczenie ze szkoły islandzkiej, odpowiedni formularz z danymi osobowymi, oświadczenia i zgody rodziców.)

W razie dodatkowych pytań podajemy dane do kontaktu: zapisydoszkoly@gmail.com

 

 

Szkoła Polska przy Ambasadzie RP - charakterystyka

Organem prowadzącym Szkołę jest Minister Edukacji Narodowej.

Nadzór pedagogiczny nad Kierownikiem Szkoły oraz nad działalnością Szkoły w zakresie spraw finansowych i administracyjnych sprawuje Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą we współpracy z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej miejsca utworzenia szkoły.

Więcej informacji: www.orpeg.pl

Cel i forma kształcenia

Szkoła Polska umożliwia uczniom uczęszczającym do szkół działających w systemie oświaty Islandii uzupełnienie wykształcenia w zakresie szkoły podstawowej. Realizacja zadań odbywa się  zgodnie z planem nauczania uwzględniającego ramy programowe kształcenia uzupełniającego w zakresie znajomości języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Szczegółowe cele i zadania szkoły określał będzie Statut Szkoły.

Oferta edukacyjna

Do szkoły przyjmowane są dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.  Do szkoły uczęszczają także dzieci obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą.

Szczegółowe warunki przyjmowania do szkoły określa regulamin rekrutacji.

Szkoła prowadzi zajęcia edukacyjne raz w tygodniu dla każdej klasy, zgodnie z ustalonym planem nauczania dla każdego etapu edukacyjnego.

Przedmioty i liczba godzin tygodniowo w poszczególnych klasach:

1, 2 i 3 klasa Szkoła Podstawowa - edukacja wczesnoszkolna (3 godz.), religia (przedmiot fakultatywny, 1 godz.)

4, 5, 6, 7 i 8 klasa Szkoła Podstawowa - j. polski (3 godz.), wiedza o Polsce (1 godz.), religia (przedmiot fakultatywny, 1 godz.)

Nauka w Szkole jest bezpłatna. Podręczniki do nauki uczniowie wypożyczają z biblioteki szkolnej.

Zajęcia pozaszkolne

W ramach zajęć pozaszkolnych organizowane są konkursy tematyczne, projekty, spotkania z ciekawymi ludźmi ze świata kultury, sztuki i innych dziedzin życia publicznego. Każda klasa indywidualnie organizuje wycieczki i imprezy okolicznościowe (mikołajki, zabawy andrzejkowe, spotkania opłatkowe itp.).

Ważnym organem doradczym i organizacyjnym jest Rada Rodziców, która angażuje się w przygotowania imprez klasowych i szkolnych, pomaga w organizowaniu wycieczek, bierze aktywny udział w pracy wychowawczej i opiekuńczej.

Świadectwa

Szkoła wydaje urzędowe polskie świadectwa ukończenia poszczególnej klasy lub szkoły, realizującej program uzupełniający. Jednocześnie wydawane są na potrzeby szkół lokalnych w Polsce - zaświadczenia o uczęszczaniu do szkoły z programem uzupełniającym. Świadectwa są wydawane uczniom, natomiast dokumentacja szkolna: arkusz ocen, przesyłany jest do Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, na ul. Rolnej 157 D w Warszawie.

Misja

Szkoła  kształtuje i podtrzymuje poczucie tożsamości narodowej u uczniów, ale także szeroko rozumianej Polonii i Polaków żyjących za granicą poprzez:

  • nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, historii, tradycji, religii w języku polskim, ułatwiając im ewentualny powrót do polskiego systemu edukacji;
  • krzewienie kultury polskiej.

Materiały

Karta wstępnego zapisu
karta​_wstępnego​_zapisu​_​_szkola​_przy​_ambasadzie.docx 0.01MB
Zarządzenie Ministra Edukacji w sprawie założenie Szkoły Polskiej w Reykjaviku
Zarządzenie​_w​_sprawie​_założenia​_Szkoły​_Polskiej​_w​_Reykjaviku​_nr​_9​_2020.pdf 0.19MB
{"register":{"columns":[]}}