W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykład poświęcony działalności Grupy Ładosia i pokaz filmu „Paszporty Paragwaju”

26.01.2023

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Ambasadzie RP w Reykjaviku odbył się wykład dr. Aleksandry Namysło z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej poświęcony działalności tzw. Grupy Ładosia.

Grupa ładosia

W swoim wykładzie dr. Aleksandra Namysło przedstawiła fakty historyczne dotyczące działalności Grupy Ładosia.

Grupa Ładosia zwana również berneńską, składała się z polskich dyplomatów, pracowników Poselstwa RP w Bernie oraz współpracujących z nimi przedstawicieli organizacji żydowskich. Na czele grupy stał Aleksander Ładoś, chargé d’affaires polskiego poselstwa. Oprócz niego członkami grupy byli trzej inni polscy dyplomaci zatrudnieni w Poselstwie RP: Stefan Ryniewicz, Konstanty Rokicki i Juliusz Kühl, oraz dwaj działacze szwajcarskich organizacji żydowskich: Abraham Silberschein i Chaim Eiss.

W czasie drugiej wojny światowej grupa ta zajmowała się masowym fałszowaniem południowo- i środkowoamerykańskich paszportów dla Europejskich Żydów, w celu uratowania ich przed zagładą.

Kolejnego dnia na Uniwersytecie Islandzkim odbył się pokaz filmu dokumentalnego Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”. Wydarzenie to zorganizowane było we współpracy z Centrum Języków Uniwersytetu Islandzkiego - Tungumálamiðstöð Háskóla Íslands.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}