W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

90. rocznica przyjazdu do Japonii św. Maksymiliana Kolbe z bratem Zeno

24.04.2020

Zdjęcie sierocińca w Nagasaki

90. rocznica przyjazdu do Japonii św. Maksymiliana Kolbe z bratem Zeno
24 kwietnia 1930 r. (5 rok ery Showa)

24 kwietnia 2020 r. obchodzimy 90 rocznicę przyjazdu polskich franciszkanów do Japonii.

W 1930 roku trzech polskich misjonarzy-franciszkanów: o. Maksymilian Maria Kolbe, brat Zenon Żebrowski oraz bracia Hilary Łysakowski, 24 kwietnia przybyli do portu Ohato, w pobliżu Nagasaki. Zostali przyjęci przez biskupa Yanuario Hayasakę, który ugościł ich we własnym domu. Maksymilian szybko zaproponował nauczanie filozofii w lokalnym seminarium, co przyjęto z ogromnym entuzjazmem i zainteresowaniem. Dzięki temu szybko nawiązał kontakty z lokalnymi misjonarzami, kapłanami i nawet osobami niewierzącymi. Już miesiąc później, 24 maja 1930 roku, o. Kolbe pisał w telegramie, że japońskie wydanie „Rycerza Niepokalanej” (Seibo no Kishi) staje się faktem. Pierwsze wydanie liczyło 10 tysięcy egzemplarzy: 2,000 rozdano w Nagasaki, a 8,000 rozesłano do katolików w całym kraju. W grudniu nakład wynosił już 25 tysięcy. W styczniu 1931 roku o. Maksymilian postanowił stworzyć japoński Niepokalanów. Klasztor został nazwany Mugenzai no Sono, czyli „Ogród Niepokalanej” i był użytkowany już w 1931 roku, a kościół został poświęcony w 1934 roku. Po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki w czasie II wojny światowej 9 sierpnia 1945 r. polscy franciszkanie w klasztorze utworzyli sierociniec dla dzieci, które utraciły rodziny w wyniku wybuchu.

Obecnie w społeczeństwie japońskim, zwłaszcza wśród katolików silna jest pamięć o historii polskich franciszkanów. Najbardziej widoczne jest to właśnie w Nagasaki, gdzie Polska jest bardzo rozpoznawana przez pryzmat polskiego duchowieństwa, nie tylko w kontekście religijnym, ale też pomocy humanitarnej.

Wielu Japończyków pamięta działalność br. Zenona Żebrowskiego, w Japonii zwanego br. Zeno, który przeżył w Nagasaki wybuch bomby atomowej w sierpniu 1945 r. i po wojnie, wraz z innymi polskimi franciszkanami, zajął się pomaganiem najbardziej potrzebującym, stając się symbolem powojennej pomocy ludziom chorym i biednym. W Tokio działał w tzw. Mieście Mrówek (osiedlu dla bezdomnych mieszczącym się w obecnym parku Sumida), gdzie niósł pomoc żywnościową dzieciom i najsłabszym.

Ambasada RP w Tokio oraz Instytut Polski w Tokio krzewią pamięć o polskich duchownych, łącząc przeszłość z teraźniejszością. W grudniu 2017 r. w tokijskim Muzeum Fotografii TOP w ramach Festiwalu Filmów Polskich, miała miejsce premiera dokumentalno-fabularnego filmu o Św. Maksymilianie Kolbe p.t. „Dwie Korony” w reżyserii Michała Kondrata. W dniu  11 grudnia 2017 r. w Nagasaki w Catholic Center miała miejsce kolejna projekcja filmu – w mieście, gdzie została wykonana część zdjęć, następnie Ambasador RP wręczył br. Tomei Ozakiemu (zwany Tomaszem) Odznakę Honorową Bene Merito i podziękował za wieloletnią działalność. W 2018 r. IP w Tokio zorganizował we współpracy z dr Iwoną Merklejn z Uniwersytetu Aoyama Gakuin  sympozjum pt. „Działalność polskich misjonarzy w Japonii jako część wymiany międzykulturowej”. W styczniu 2018 r. w Riverside Galery w parku Sumida, w tokijskiej dzielnicy Asakusa i w kwietniu 2019 r. w Centrum Kultury w dzielnicy Taito-ku w Tokio prezentowana była zorganizowana przez Komitet Organizacyjny Wystawy “Miasta Mrówek” wystawa poświęcona br. Zeno. Ponadto, jest japoński film animowany o br. Zeno “Brat Zeno: bezgraniczna miłość“ (1999 r.), ukazały się też książki m.in. „Zeno – Posłaniec Wiatru” autorstwa Jin Ishitobiego.

W marcu 2019 r. w ramach obchodów stulecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, w Klasztorze Franciszkanów – Japońskim Niepokalanowie w Nagasaki, odbyło się otwarcie wystawy panelowej pt. ”Św. Maksymilian Maria Kolbe i Jego dzieła”, przygotowanej przez Stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce ze wparciem Instytutu Polskiego w Tokio. W lutym br. podczas wizyty w Japonii, Nagasaki odwiedził Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki.

Link do Rycerza Niepokalanej (Seibonokishi) FB , a na nim kampania dot. 90. rocznicy przyjazdu polskich misjonarzy do Japonii- https://www.facebook.com/seibonokishi/ 

Oprac. IP Tokio

{"register":{"columns":[]}}