W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

Bezpieczeństwo

W Japonii zagrożenie przestępczością jest relatywnie niskie. Należy jednak zachować ostrożność w mało uczęszczanych miejscach w nocy oraz w dzielnicach rozrywki.

PRZYDATNE TELEFONY:

Policja: 110

Pogotowie ratunkowe i straż pożarna: 119

Policja  w Tokio – obsługa w języku angielskim

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 17.15

Tel.:  03-3503-8484

Poza ww. godzinami

Tel.:  03-3501-0110

Informacja medyczna w języku angielskim

Cały tydzień w godzinach 9.00 – 20.00
Tel.: 03-5285-8181

Tłumaczenie w nagłych przypadkach medycznych

Trzeba poprosić w szpitalu lub dzwonić pod ww. numer

Tokio uruchomiło centrum pomocy dla obcokrajowców rezydentów, w którym można uzyskać informacje dot.:

 • japońskich zwyczajów oraz systemu opieki społecznej
 • problemów związanych z wypadkami drogowymi
 • kwestii dot. prawa rodzinnego

Pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 03-5320-7744 (godziny otwarcia od poniedziałku do piątku 9.30 – 12.00 i 13.00 – 17.00) albo udając się bezpośrednio do siedziby centrum pod adresem:

Tokyo Metropolitan Government No. 1 Bldg (3F)
2-8-1 Nishi-Shinjuku, Shinjuku-ku
Toyo 163-8001

Japońskie urzędy prowadzą infolinię dla turystów potrzebujących pomocy m.in. w przypadku:

 • zakupienia wadliwego towaru,
 • naliczenie zbyt wysokiego rachunku w restauracji/barze,
 • obciążenie zawyżonym kosztem naprawy wypożyczonego samochodu,
 • stanu pokoju hotelowego niezgodnego z rezerwacją.

Wsparcie konsultanta anglojęzycznego w ww. sprawach można uzyskać dzwoniąc pod numer 03-5449-0906 (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00, oprócz świąt narodowych, nieczynne także od 29 grudnia do 3 stycznia)

Japonia leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Regularnie dochodzi tu do trzęsień ziemi. Możliwe są  erupcje wulkanów. Od czerwca do grudnia występuje zagrożenie tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub tajfunu są dostępne na poniższej stronie.

Przed przyjazdem warto zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych przygotowanymi przez japońskie władze. W Japonii wielokrotnie w ciągu roku odbywają się ćwiczenia przygotowujące do sprawnego reagowania. Warto znać lokalizację najbliższych miejsc zbiórki i pomocy - takie centra znajdują się w każdej dzielnicy. Anglojęzyczna wersja poradnika dostępna jest pod linkiem www.metro.tokyo.jp/english/guide/bosai/index.html.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid

 1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
 • Paszport TAK
 • Paszport tymczasowy TAK
 • Dowód osobisty NIE
 1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Dokument musi być ważny – jednakże nie ma wymaganego minimalnego okresu ważności.

 1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Nie. Od 11 października 2022 r. ruch bezwizowy z Polski do Japonii został przywrócony.

W celu uzyskania dodatkowych informacji odnośnie możliwości wjazdu na teren Japonii sugerujemy kontakt z Wydziałem Konsularnym Ambasady Japonii w Warszawie: https://www.pl.emb-japan.go.jp/itpr_pl/konsulat.html

 1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w ramce na górze strony.

Osoby, które są zaszczepione na COVID-19 trzema dawkami szczepionki, zwolnione są z obowiązku wykonywania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 przed wylotem z Polski do Japonii.

W tym celu konieczne jest okazanie certyfikatu dot. zaszczepienia na COVID-19. Więcej informacji na temat akceptowanych certyfikatów znajduje się na stronie japońskiego Ministerstwa Zdrowia: https://www.mhlw.go.jp/stf/covid-19/border_vaccine.html

Pozostałe osoby muszą uzyskać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność wirusa SARS CoV-2 zrobionego w ciągu 72 godzin przed wylotem. Wynik testu musi znajdować się na stosownym formularzu:

- informacja: https://www.mhlw.go.jp/stf/covid-19/border_test.html

- formularz: https://www.mhlw.go.jp/content/000799426.pdf

Dzieci do lat 18 podróżujące z trzykrotnie zaszczepionymi rodzicami lub opiekunami – są również zwolnione z obowiązku wykonywania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 przed wylotem do Japonii.

 1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Nie. Jednakże zalecane jest posiadanie dokumentów, na podstawie których można udowodnić pokrewieństwo z dzieckiem, szczególnie jeśli posiada inne nazwisko.

 1. Zasady pobytu

Polacy mogą przebywać na terenie Japonii do 90 dni w ruchu bezwizowym. 

Ubezpieczenie

Polisy polskich firm ubezpieczeniowych z reguły nie są honorowane. Należy sprawdzić przed przyjazdem ( w biurze podróży lub firmie ubezpieczeniowej ), czy wykupione ubezpieczenie jest ważne w Japonii. Trzeba też uzyskać nazwę i numer telefonu miejscowego przedstawicielstwa firmy ubezpieczeniowej.

Zdrowie

Nie wymaga się zaświadczeń o szczepieniach (oprócz szczepień na covid-19) od osób przyjeżdżających do Japonii. Kwarantanną objęci są wyłącznie obywatele tych państw, które zostały uznane za zagrożone epidemią. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe ( np. układu krążenia) powinny wiedzieć, że zdarzają się tu zmiany ciśnienia nawet o kilkadziesiąt jednostek w ciągu dnia a latem jest tu wyjątkowo duszno i parno. Alergicy powinni mieć na uwadze koncentrację alergenów przez cały rok (pleśni, grzybów, pyłków kwitnących roślin ). Dlatego należy zabrać ze sobą zapasleków na cały okres  pobytu.

Warto mieć list od lekarza, w jęz. angielskim, przydatny w razie kontroli celnej. Tylko niektóre leki importowane do Japonii można kupić w American Pharmacy w Tokio, w dzielnicy Ginza. Podstawowe leki można kupić w większych sklepach. W zakresie usług medycznych panuje duża konkurencja, stąd różnice w ich cenach: koszt wizyty lekarskiej może wahać  się od  ok. 8 do  30 tys. JPY, doba pobytu w szpitalu kosztuje od 10 do 40 tys. JPY, plus kilka tys. JPY za wyrobienie specjalnej karty pacjenta. Zdarzenia nagłe, wymagające wezwania karetki i badania to usługi kosztujące nawet 80 tys. JPY.

Ceny usług  stomatologicznych również są zróżnicowane (np. ekstrakcja zęba  to cena od 5 do 10-15 tys. JPY). Z lekarzem można porozumieć się  zazwyczaj tylko w jęz. japońskim, niekiedy w jęz. angielskim. Szpitale oferujące obsługę w języku angielskim to przykładowo:

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po Japonii. Sieć połączeń komunikacyjnych - autobusowych, kolejowych, lotniczych jest bardzo dobrze rozwinięta. W Tokio doskonale funkcjonuje metro i kolej. Środki transportu są szybkie i punktualne jednak większość informacji na ich temat jest w jęz. japońskim. Autostrady, drogi szybkiego ruchu, przejazdy tunelami są płatne. Parkowanie - tylko w wyznaczonych miejscach.  Z uwagi na wysokie koszty transportu (przykładowo koszt przejazdu szybkim pociągiem - shinkansen - z Tokio do Kioto w dwie strony wynosi 30 000 JPY) praktycznym rozwiązaniem może być wykupienie tzw. JR pass -  karnetu pozwalającego na podróżowanie w danym okresie państwowymi środkami lokomocji (JR). Karnet możliwy do nabycia jedynie poza granicami Japonii. 

Obowiązuje ruch lewostronny. Japonia uznaje jedynie międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce z ważnością na jeden rok w oparciu o wzór określony w Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym z 1949 r.

Władze japońskie nie uznają międzynarodowego prawa jazdy wydanego w Polsce w oparciu o Konwencję Genewską ważnego dłużej niż jeden rok, ani żadnego prawa jazdy wydanego w Polsce na podstawie Konwencji Wiedeńskiej.

Cło

Towary zwolnione z cła to ubrania, artykuły toaletowe, przedmioty osobistego użytku, przedmioty potrzebne do wykonywania zawodu, podczas pobytu w Japonii.

Alkohol i wyroby tytoniowe mogą bez cła wwozić osoby dorosłe, po ukończeniu 20 roku życia, w następujących ilościach: 3 butelki alkoholu - jedna butelka = ok.760 cc, cygara - 100 szt., papierosy  - 400 szt., podgrzewane papierosy bezdymne - 20 opakowań indywidualnych, np. IQOS 400 szt., glo 400 szt., Ploom TECH 100 kapsułek, inny rodzaj tytoniu - 500 g, 2 uncje perfum - 1 uncja = ok. 28 cc, prezenty i przedmioty osobistego użytku w ilości  nie wskazującej  na to, że przeznaczone są na sprzedaż, których łączna wartość - w cenach z kraju zakupu - nie przekracza 200 tys. JPY.

Od 1 października 2021 r. ograniczenie wwożenia wyrobów tytoniowych bez cła będzie następująco: cygara - 50 szt., papierosy  - 200 szt., podgrzewane papierosy bezdymne - 10 opakowań indywidualnych,  inny rodzaj tytoniu - 250 g.

Można wwieźć dowolną ilość pieniędzy (gotówka, czeki, czeki podróżne, weksle, papiery wartościowe), ale kwotę przekraczającą 1 mln JPY należy zadeklarować. Należy też zadeklarować wwóz metali szlachetnych itp. powyżej 1 kg.

Do Japonii można wwieźć zapas leków na własny użytek, na okres 2 miesięcy oraz 24 szt. paraleków, do stosowania zewnętrznego. Można wwieźć środki o silnym działaniu, lekarstwa, zastrzyki na receptę - na okres do 1 miesiąca. W przypadku przekroczenia tych limitów należy skontaktować się z regionalnymi biurami do spraw zdrowia i opieki lek.( na lotniskach ).

https://www.mhlw.go.jp/english/policy/health-medical/pharmaceuticals/01.html

Obowiązuje zakaz wwożenia żywności pochodzenia zwierzęcego -  (różnego rodzaju wędlin itp. nawet, jeżeli są to produkty zakupione w sklepach bezcłowych na europejskich lotniskach ), kwiatów (także ciętych), owoców, roślin i nasion. Ponadto obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia narkotyków, stymulantów  i substancji psychotropowych.

https://www.maff.go.jp/aqs/english/product/import.html

https://www.maff.go.jp/pps/j/introduction/english.html

Nie wolno wwozić przedmiotów imitujących monety,  banknoty papierowe lub karty kredytowe, a także książek, rysunków i innych przedmiotów o treści pornograficznej, broni i amunicji, materiałów wybuchowych, prochu, surowców do produkcji broni chemicznej. To samo dotyczy przedmiotów chronionych prawem patentowym, wobec których są zastrzeżone prawa autorskie (np. projektów).

Ograniczony jest wwóz: broni myśliwskiej, wiatrówek, mieczy, zwierząt i roślin chronionych prawem międzynarodowym oraz produktów z nich wykonanych (krokodyle, kobry, żółwie, kość słoniowa, piżmo, kaktusy itp.) .
Do Japonii można wwieźć zwierzęta pod warunkiem przedstawienia ich świadectwa zdrowia, dlatego  przy przekraczaniu granicy muszą  być zbadane przez urzędników decydujących o konieczności kwarantanny. Przewóz kotów i psów wymaga zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

https://www.maff.go.jp/aqs/english/animal/dog/index.htm

Przepisy prawne

Prawo japońskie jest bardzo surowe dla przemycających narkotyki, broń amunicję i materiały pornograficzne.

Przedłużenie pobytu bez ważnej wizy uznawane jest za przekroczenie przepisów imigracyjnych i zagrożone karą wydalenia z Japonii na własny koszt, z zakazem wjazdu na jej terytorium przez 5 lat.

Z uwagi na względy bezpieczeństwa, władze Tokio wprowadziły całkowity zakaz lotów dronami.

Obyczaje

Japonia jest odmiennym kulturowo krajem i kieruje się odrębnymi zasadami obyczajowymi. Japończycy są narodem tolerancyjnym, należy jednak unikać niezręcznych sytuacji i respektować miejscowe zwyczaje.

Właściwym gestem przy powitaniu się i pożegnaniu jest ukłon. W wielu miejscach ( świątynie, restauracje, łaźnie publiczne, domy prywatne ) przed wejściem do pomieszczenia należy zdjąć obuwie.

Przywiązuje się tu dużą wagę do statusu poznawanego człowieka, do jego wykształcenia, miejsca pracy. Stąd też ważna jest w tym kraju wizytówka.

Nie ma zwyczaju dawania napiwków.

Przed wejściem do metra, pociągu, autobusu należy ustawić się w kolejce osób oczekujących. Bilety do metra i pociągów  JR kupuje się w automatach, zaś opłatę za jazdę autobusem uiszcza się bezpośrednio u kierowcy. Przejazd autobusem w Tokio, niezależnie od długości trasy kosztuje 220 JPY. Przyjęte jest poruszanie  się lewą stroną chodnika i schodów w większości miejscach, chociaż też zależy od rejonów czy konkretnych miejsc.

Przydatne informacje

Możliwość korzystania z kart kredytowych wydanych w Polsce jest ograniczona, można  korzystać z karty VISA i MasterCard. Napotyka się na trudności przy płaceniu w niektórych sklepach.

Pieniądze można wymieniać w bankach lub nielicznych kantorach wymiany walut okazując paszport.

W całej Japonii woda z kranu nadaje się do picia.

W Japonii jest inne napięcie prądu niż w Europie - 100V prąd zmienny 50 Hz w rejonie wschodnim (w tym Tokio) oraz 60 Hz w zachodnim (w tym Kioto i Osaka). Nie warto zabierać ze sobą urządzeń elektrycznych, niedostosowanych do tych parametrów.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}