W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dot. pomocy udzielonej Kryscinie Cimanouskiej przez Ambasadę RP w Tokio

06.08.2021

Kryscina Tsimanouskaya

Na początku sierpnia 2021 r. polski rząd zdecydował się udzielić pomocy Pani Kryscinie Cimanouskiej, białoruskiej lekkoatletce, która w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju została usunięta z kadry olimpijskiej i miała zostać siłą wysłana na Białoruś. Obawiając się represji, jakie mogłyby ją spotkać po powrocie do kraju ze strony reżimu władz białoruskich, Pani Cimanouska zgłosiła się w niedzielę 1 sierpnia na policję japońską oraz skontaktowała się telefonicznie z Konsulem RP w Tokio, zwracając się z prośbą do władz polskich o przyznanie jej wizy humanitarnej w celu natychmiastowego wyjazdu do Polski.  

Następnego dnia, tj. w poniedziałek 2 sierpnia ok. godz. 17:00 lekkoatletka przyjechała do Ambasady RP w Tokio, gdzie udzielono jej schronienia oraz przyznano wizę humanitarną. W trakcie pobytu w Ambasadzie spotkał się z nią Pan Ambasador RP w Japonii Paweł Milewski zapewniając, że państwo polskie udzieli jej wszelkiej możliwej ochrony oraz pomocy zgodnie z prawem międzynarodowym. W rozmowie z nim Pani Cimanouska powiedziała, że czuje się dobrze i „dziękuje nam wszystkim za wyciągnięcie pomocnej dłoni”. 

4 sierpnia rano Kryscina Cimanouska eskortowana przez japońską policję pojechała na lotnisko Narita, skąd w towarzystwie dwóch polskich dyplomatów udała się do Polski. Cała operacja była możliwa dzięki ścisłej koordynacji między Ambasadą RP w Tokio oraz władzami japońskimi, przede wszystkim policją japońską oraz MSZ. Jest to kolejny przykład bardzo dobrej i efektywnej współpracy polskojapońskiej w ramach łączącego ona nasze kraje strategicznego partnerstwa.  

Ambasada RP w Tokio jest dumna z tego, że w ścisłej koordynacji z Japonią Polska mogła udzielić pomocy białoruskiej lekkoatletce. Kwestie związane z poszanowaniem wolności i praw człowieka zawsze były i są fundamentem polityki zagranicznej RP. To czy Kryscina Cimanouska pozostanie w Polsce zależy teraz od niej. Jeśli zdecyduje się na kontynuowanie kariery sportowej nad Wisłą będzie w naszym kraju mile widziana wraz ze swoją rodziną. 

Polska stara się pomagać każdemu kto jest represjonowany, aby tak ważne dla Polaków słowo jakim jest „solidarność” miało swoje praktyczne znaczenie. Białorusini bardzo dobrze wiedzą, że jeżeli potrzebują pomocy mogą zawsze zgłaszać się do polskich konsulatów i ambasad, również naszej placówki dyplomatycznej w Tokio.  

Materiały

News​_Release​_PL
News​_Release​_PL.pdf 0.45MB