W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat – sezon tajfunów

04.09.2020

komunikat_

Ambasada RP w Tokio przypomina, że rozpoczął się sezon tajfunów i będzie trwał do listopada 2020 r. Co roku przez Japonię przechodzi wiele cyklonów tropikalnych, które mogą uderzyć w każdy region kraju i mogą być niezwykle poważne w skutkach. Polacy przebywający w Japonii powinni uważnie śledzić prognozy pogody informujące o zagrożeniach, które mogą pojawić się na obszarze ich miejsca pobytu. W przypadku uderzenia tajfunu należy postępować zgodnie z zaleceniami władz miejscowych. W przeszłości z powodu uszkodzenia infrastruktury, w tym lotnisk, ograniczonej dostępności lotów, zawieszenia transportu publicznego lub zamknięcia dróg, podróżujący byli zmuszeni do opóźniania swoich planów (w tym podróży powrotnej do Polski).

Japoński system alarmowy „J-Alert” zapewnia wczesne ostrzeganie o zagrożeniach. Anglojęzyczne informacje alarmowe są dostępne również w aplikacjach na telefony komórkowe. Prosimy o zapoznanie się z aplikacją Safety Tips, która przesyła użytkownikom alerty informacyjne o katastrofach w wielu językach, w tym w języku angielskim. Aplikacja NHK World TV również zapewnia otrzymywanie ostrzeżeń o zagrożeniach za pośrednictwem usługi „powiadomienia”. Dodatkowe informacje dla Polaków w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych w Japonii będą dostępne na stronie Ambasady RP w Tokio.

Jeśli mieszkasz lub podróżujesz do obszarów zagrożonych tajfunami, przygotuj się, organizując zestaw ratunkowy w wodoodpornym pojemniku, który zawiera zapas wody butelkowanej, artykuły spożywcze, leki i niezbędne dokumenty. Państwowe tymczasowe schrony często zapewniają jedynie bardzo podstawowe produkty i mogą mieć ograniczone zapasy medyczne i żywnościowe.


Jeśli przenosisz się do schronu tymczasowego, upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami dotyczącymi dystansu społecznego i innych działań prewencyjnych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Aby uzyskać najbardziej aktualne informacje, śledź nas na Twitterze i Facebooku.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w Japonii:
• w nagłych przypadkach z udziałem Polaków prosimy o kontakt pod telefonem dyżurnym
• odwiedź zakładkę Ostrzeżenia dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, aby uzyskać porady dotyczące podróży i informacje dotyczące poszczególnych krajów
• śledź nas na Twitterze i Facebooku
• zarejestruj się w programie rejestracji Odyseusz, aby otrzymywać komunikaty bezpieczeństwa i ułatwić Ambasadzie RP w Tokio zlokalizowanie Cię w sytuacji kryzysowej