W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska na Festiwalu Śniegu w Sapporo

06.02.2020

4 lutego 2020 r. podczas ceremonii otwarcia 71. Festiwalu Śniegu w Sapporo zostały odsłonięte oficjalnie rzeźby z lodu i śniegu, w tym przedstawiające Pałac na Wyspie oraz Pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich. Projekt zrealizowany przez telewizję Hokkaido Broadcasting Co. Ltd. (HBC), został przygotowany z inicjatywy Ambasady RP w Tokio we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Tokio.

Sapporo 1

Polskie rzeźby podczas tegorocznego Festiwalu Śniegu są projektem realizowanym w ramach stulecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią oraz celem promocji XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Uroczyste otwarcie Festiwalu Śniegu miało miejsce w dniu 4 lutego br. W swoim przemówieniu Ambasador RP, Paweł Milewski, nawiązał do jubileuszu stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią i  wskazał na więzy historii między naszymi krajami, a także wieloletnie związki Polski z Hokkaido. Ponadto podziękował prezydentowi miasta Sapporo panu Katsuhiro Akimoto za współpracę z władzami miasta, prezesowi Hokkaido Broadcasting Co. Ltd panu Naoki Katsuta, panu Minoru Suzuki, Dowódcy Korpusu Łączności Regionu Północnego Lądowych Sił Samoobrony Japonii oraz generałowi Shinji Kameyama za perfekcyjne wykonanie obu rzeźb i realizację projektu Polskiego Placu podczas tegorocznej edycji Festiwalu Śniegu. W czasie ceremonii zostały wciągnięte na maszt flagi Polski i Japonii oraz odegrane przez orkiestrę dętą Lądowych Sił Samoobrony Japonii hymny obu państw.

 

Festiwal Śniegu w Sapporo to wydarzenie, które co roku przyciąga ponad 2 mln turystów z kraju i zagranicy. Każdej zimy w największym mieście wyspy Hokkaido (ok. 2 mln mieszkańców) powstają wyjątkowe, zbudowane ze śniegu i lodu „miasteczka rozrywki”, a w nich strefa sportów zimowych, bary i restauracje oraz „galerie” rzeźb – wszystkie te arcydzieła podświetlone są wspaniałą iluminacją. Jednym z głównych wydarzeń festiwalu jest uroczyste odsłonięcie pomnika – śnieżnej kopii znanego i podziwianego na świecie obiektu architektonicznego. Dotychczas na festiwalu zaprezentowano kopię Zakazanego Miasta w Pekinie, Łuku Tryumfalnego w Paryżu, gmachu Muzeum Brytyjskiego w Londynie czy Katedry w Helsinkach.

 

W 2020 r. po raz pierwszy w historii festiwalu, z okazji 100-lecia stosunków polsko-japońskich wybrano obiekty z Polski: XVIII-wieczny Pałac na Wyspie – ze względu na jego niezwykłą wartość artystyczną i historyczną oraz Pomnik Chopina, kompozytora znanego i niezwykle cenionego w Japonii. Wykonanie projektu polskich rzeźb poprzedziła wizyta studyjna delegacji Sił Samoobrony do Polski, zrealizowana przez ZOPOT Tokio. W budowę rzeźb zaangażowanych było ponad 100 żołnierzy z Korpusu Łączności Legionu Północnego Lądowych Sił Samoobrony Japonii, a prace trwały 28 dni. Pałac na Wyspie i Pomnik Chopina tworzą na Festiwalu Śniegu tzw. Plac Polski.

 

Polskie rzeźby na Festiwalu Śniegu wzbudziły ogromne zainteresowanie mediów japońskich i krajowych. Wzmianka z ceremonii otwarcia Festiwalu pojawiła się w wydaniu wiadomości telewizji krajowej NHK, a także w telewizji lokalnej HBC, która jest partnerem tego projektu. Ponadto, dzienniki krajowe: np. Yomiuri Shimbun, oraz lokalne m.in. Hokkaido Shimbun, na pierwszych stronach zamieszczały zdjęcia z festiwalu, w tym Pałacu na Wyspie.

 

Obok polskiej rzeźby duże zainteresowanie skupione jest wokół znajdującej się w przylegającym do Placu Polskiego sektorze rzeźby promującej powstanie nowego Muzeum Narodowego Ajnów „Upopoy” w Shiraoi na Hokkaido, które zostanie otwarte w kwietniu br. Na terenie muzeum znajduje się pomnik Bronisława Piłsudskiego, podarowany przez Rząd RP i odsłonięty w 2013 r. przez ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Odwiedzając Hokkaido przedstawiciele Ambasady RP oraz Instytutu Polskiego w Tokio złożyli również wizytę w Shiraoi, gdzie uczcili pamięć o naszym wielkim Rodaku, składając wiązankę kwiatów pod Jego pomnikiem.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}