W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium nt. perspektyw współpracy między Polską a Japonią w dziedzinie rozwoju technologii wodorowych

30.12.2021

30 listopada br. z inicjatywy placówki zorganizowane zostało seminarium poświęcone perspektywom współpracy Polski i Japonii nad rozwojem technologii wodorowych (program seminarium przesyłamy w załączeniu). Wydarzenie zgromadziło ponad 300 uczestników online i było drugim w 2021 roku seminarium naszej Ambasady z cyklu spotkań poświęconych polsko-japońskiej współpracy w obszarze wyzwań jakie dla gospodarek obu krajów stwarza konieczność transformacji energetycznej w kierunku zwiększonego użycia OZE. Pierwsze w cyklu zatytułowanym „New Energy for Clean Transformation Forum” odbyło się w czerwcu br. i poświęcone zostało tematyce nawodnej energetyki wiatrowej.

Technologia wodorowa

Na seminarium złożyło się szereg prezentacji wygłoszonych zarówno przez przedstawicieli rządowej administracji, lokalnych samorządów jak i biznesu. Podczas wydarzenia głos zabrali także m.in. przedstawiciele kancelarii prawnej Kochański & Partners oraz przedstawiciel Woj. Wielkopolskiego. Dla japońskich inwestorów szczególnie interesującą była informacja o tym, że Woj. Wielkopolskie jest jednym z pięciu polskich regionów, gdzie, jak stanowi Polska Strategia Wodorowa (patrz załącznik na dole), zlokalizowane zostaną centra rozwoju technologii wodorowych, tzw. doliny wodorowe, zainteresowane współpracą także z partnerami z Japonii. Z kolei dla polskich firm biorących udział w wydarzeniu, inspirującą do nawiązania współpracy z japońskimi partnerami była prezentacja wygłoszona przez przedstawiciela NEXI - rządowej instytucji wspierającej eksport i inwestycje zagraniczne, która w swoim portfolio posiada wiele narzędzi wsparcia finansowego dla realizowanych przez japońskie podmioty zagranicznych projektów z zakresu zielonych inwestycji.

O dotychczasowej współpracy polsko-japońskiej przy realizacji projektów wodorowych mówili przedstawiciele firm LOTOS oraz Toyota Motor Poland (TMPL). Polska spółka realizuje obecnie sześć projektów z zakresu technologii wodorowych a przy realizacji jednego z nich (Pure H2) współpracuje od dwóch lat z polskim przedstawicielstwem koncernu Toyoty w Polsce – TMPL przy budowie dwóch stacji ładowania wodorem w Gdańsku i Warszawie. Spółka TMPL przedstawiła także zarys współpracy z powstającymi w Polsce dolinami wodorowymi oraz zaprezentowała się jako wieloletni promotor wykorzystania wodoru w transporcie, m.in. poprzez działania na rzecz rozwoju produkcji przekładni hybrydowych.

Duże zainteresowanie polskich uczestników wydarzenia wzbudziły prezentacje wygłoszone przez cztery japońskie przedsiębiorstwa realizujące różnego rodzaju projekty wodorowe. Japońskie firmy, które wygłosiły swoje prezentacje to Asahi Kasei, Mitsubishi Chemicals, JAEA oraz Toray.

Seminarium zakończyła dyskusja panelowa z udziałem naukowców z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, Instytutu Energetyki oraz Instytutu Nauk Przemysłowych Uniwersytetu Tokijskiego i Międzynarodowego Instytutu Badań nad Zeroemisyjną Energią (I²CNER) z Uniwersytetu Kyushu. Uwagi końcowe wygłosił Nobuo Tanaka – były Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii oraz przewodniczący forum ICEF – organizowanej w Japonii od 2014 roku cyklicznej międzynarodowej konferencji poświęconej przeciwdziałaniom zmianom klimatu.

Seminarium, w którym udział wzięło łącznie ponad 300 uczesntików, odbyło się w formule online. Do końca stycznia 2022 r. można wydarzenie oglądać oraz pobierać materiały z wydarzenia na platformie do której dostęp możliwy jest po uprzedniej rejestracji na poniższym linku:

https://meeting15.jp/en/join-event/embassy-of-the-republic-of-poland-in-tokyo-paih-polish-investment-and-trade-agency-new-energy-for-clean-transformation-forum/50

{"register":{"columns":[]}}