W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Japonii

18.05.2021

W dniach 6-7 maja w Polsce gościł minister spraw zagranicznych Japonii, Toshimitsu Motegi. Pierwszego dnia swojej wizyty minister Motegi spotkał się z ministrem Zbigniewem Rauem. Szefowie polskiej i japońskiej dyplomacji mówili m.in. stan relacji dwustronnych oraz sytuację międzynarodową, zarówno w Europie, jak również w regionie Indo-Pacyfiku.

2021.05.06 Warszawa . Minister Zbigniew Rau . Spotkanie z Ministrem Toshimitsu Motegi.
Fot. Tymon Markowski / MSZ

W czasie rozmów minister Rau podkreślił znakomite stosunki między państwami. - Łączy nas dwustronne partnerstwo strategiczne, wspólne interesy polityczne i gospodarcze oraz podobna wizja porządku światowego. W świetle nowych wyzwań na arenie międzynarodowej znaczenie naszych relacji będzie rosnąć – dodał. Ministrowie podsumowali przy tym trudny czas walki z pandemią COVID-19, doceniając wsparcie, jakiego wzajemnie udzielały sobie Polska i Japonia.

Minister Rau zwrócił uwagę, że Japonia jest jednym z najważniejszych azjatyckich partnerów ekonomicznych Polski. Jako kraj będący źródłem dużych inwestycji, Japonia od lat odgrywa ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki. W tym kontekście ważnym wątkiem rozmów była współpraca energetyczna. Oba kraje modernizują swoje sektory energetyczne, obniżając ich emisyjność. Perspektywicznymi obszarami współpracy są energia jądrowa, rozwój gospodarki wodorowej oraz czyste spalanie węgla. 

Jednym z najważniejszych punktów spotkania było uroczyste podpisanie przez ministrów Planu działania w ramach partnerstwa strategicznego Japonia – RP, który wyznacza główne kierunki dwustronnej współpracy na pięć najbliższych lat. To ramowy dokument opisujący polityczne, gospodarcze, obronne, naukowe i kulturalne obszary polsko-japońskiego partnerstwa. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z jego treścią.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Wideo: Gabriel Piętka / MSZ

Materiały

Action Plan
Action​_Plan-Polish​_text-PDF.pdf 0.74MB

Wideo

Zdjęcia (3)