W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Prezydenta RP w Japonii

30.07.2021

W dniach 22-25 lipca 2021 r. w Japonii przebywał Prezydent RP Andrzej Duda. Jednym z głównych celów pobytu Prezydenta był udział w ceremonii otwarcia 32. letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Prezydent RP

Oprócz polskiego Prezydenta na uroczystości obecni byli m.in. Prezydent Francji Emmanuel Macron i Pierwsza Dama USA Jill Biden. Z powodu pandemii COVID-19 na trybunach nie wzięli udziału kibice. Również udział sportowców w tradycyjnym przemarszu był ograniczony. Największą sportową imprezę na świecie otworzył Cesarz Japonii Naruhito.

 

W trakcie pobytu w Japonii Prezydent Duda został również przyjęty na audiencji u Jego Cesarskiej Mości Cesarza Naruhito, a także spotkał się z Premierem Yoshihide Sugą, z którym rozmawiał m.in. na temat politycznej i gospodarczej współpracy dwustronnej oraz zaangażowania japońskich podmiotów biznesowych i inwestycyjnych w ramach Inicjatywy Trójmorza. 

 

Pierwszego dnia pobytu w Japonii, w trakcie uroczystości, która miała miejsce w Ambasadzie RP w Tokio, Prezydent uhonorował Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej prezesa Toyoty Takeshiego Uchiyamadę w uznaniu jego wybitnych zasług w rozwijaniu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz za działalność na rzecz polsko-japońskiej współpracy kulturalnej. Prezydent wskazywał, że wybitna działalność Prezesa Uchiyamady jako biznesmena, mecenasa kultury i filantropa zasługuje na coś więcej niż tylko słowa uznania i najwyższe państwowe odznaczenia. Podczas uroczystości w Ambasadzie Prezydent zapoznał się również okolicznościowej wystawie poświęconej działalności Tadeusza Romera - Ambasadora RP w Japonii w latach 1937-1941.

 

Przebywając w Japonii Prezydent odwiedził ponadto  Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai, który w latach 20. ubiegłego wieku udzielił pomocy sierotom po polskich zesłańcach na Syberię. Spotkał się również z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem, a także z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Obserwował ponadto zmagania polskich zawodników podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, m.in. koszykarzy, siatkarzy i tenisistów.

 

Zdjęcia: KPRP oraz Agencja Dworu Cesarskiego

Zdjęcia (5)