W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kirgistan

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ze względu na niedawny konflikt kirgisko-tadżycki i napiętą sytuację pomiędzy oboma krajami odradzamy podróże do obwodu batkeńskiego oraz w rejony pogranicza kirgisko-tadżyckiego. Granica kirgisko-tadżycka pozostaje zamknięta do odwołania.​​

Zagrożenie przestępczością do niedawna nie było dużo większe niż w Polsce, jednakże w ostatnim czasie sytuacja uległa pogorszeniu w następstwie pogłębiającego się kryzysu. Czynnikiem zwiększającym zagrożenie są również zdarzenia wywołane przez ekstremistów w ostatnich latach (strzelanina w centrum Biszkeku w 2015 r., zamach na Ambasadę Chin w Biszkeku w 2016 r.). Celem zamachów dotychczas nie była ludność cywilna, jednakże placówka zaleca unikanie dużych skupisk ludzkich oraz wzmożoną ostrożność w miejscach publicznych.

Zdarzają się przypadki pobicia cudzoziemców czy napady z bronią w ręku. Trzeba uważać na złodziei kieszonkowych. Bezwzględnie należy odmawiać przewożenia przez granicę jakichkolwiek przesyłek, ponieważ jest to jedna z form przemytu narkotyków.

Dla osób uprawiających turystykę wysokogórską groźne są lawiny śnieżne, a w okresie wiosenno-letnim - błotne W tym okresie część łańcucha górskiego Tien-Shan jest zamknięta dla turystów. Ekspedycje podejmujące wspinaczkę nie zawsze są profesjonalnie przygotowane, a ich członkowie nie dysponują często odpowiednim doświadczeniem, aby podejmować tego rodzaju wyzwania. Planując wyprawę należy pamiętać, że w Kirgistanie nie istnieją służby ratunkowe przygotowane do podejmowania akcji ratowniczych w górach.

Osoby udające się w góry proszone są o wcześniejsze powiadomienie polskiej placówki dyplomatycznej o swoich zamiarach oraz o bieżące informowanie bliskich i znajomych o aktualnym miejscu pobytu i planowanych wyprawach. Z tych samych powodów obywatele polscy winni mieć przy sobie kartkę z adresem i telefonem, zarówno do rodziny, jak i polskiej placówki dyplomatycznej (najlepiej w języku rosyjskim).

Kirgistan leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Brak daty minimalnej ważności dokumentu podróży. Ze względu na brak bezpośredniego połączenia lotniczego z Polski do Kirgistanu, przy planowaniu podróży należy wziąć pod uwagę, że kraje tranzytowe mogą mieć inne wymagania co do okresu minimalnej ważności dokumentu.

Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz na okres pobytu nieprzekraczający 60 dni od dnia wjazdu na terytorium Kirgistanu.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

UWAGA: W związku z brakiem bezpośredniego połączenia lotniczego z Polski do Kirgistanu, przy planowaniu podróży należy zapoznać się szczegółowo z zasadami wjazdu i/lub tranzytu do kraju, z którego terytorium nastąpi wjazd do Kirgistanu.

Wjazd drogą lotniczą możliwy jest m. in. z Turcji, Rosji, Kazachstanu, Uzbekistanu i Chin. Wjazd drogą lądową możliwy jest z terytorium Kazachstanu oraz Uzbekistanu. Granica kirgisko-tadżycko, zarówno lądowa jak i powietrzna pozostaje zamknięta do odwołania.

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? 

Na podróż dziecka z osobą trzecią jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych sporządzona w języku angielskim lub rosyjskim lub kirgiskim i poświadczona przez notariusza.

Zasady pobytu

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz na okres pobytu nieprzekraczający 60 dni od dnia wjazdu na terytorium Kirgistanu.

W przypadku podróży trwającej dłużej niż 60 dni jednak nie dłużej niż 90 dni w celu turystycznym lub biznesowym możliwe jest uzyskanie wizy elektronicznej poprzez stronę internetową www.evisa.e-gov.kg. Wiza elektroniczna nie może zostać przedłużona na terytorium Kirgistanu. Na podstawie wizy elektronicznej granicę Republiki Kirgistanu można przekroczyć jedynie poprzez lotnicze przejścia graniczne na lotniskach „Manas” (Biszkek) i Osz, a także lądowe przejście graniczne Akżoł na granicy z Republiką Kazachstanu. Na pozostałych przejściach granicznych system wizy elektronicznej nie jest obsługiwany. Osoby planujące podróż, okres trwania której będzie przekraczać dozwolony ruchem bezwizowym termin 60 dni, w dalszym ciągu mogą uzyskać wizę w przedstawicielstwie Republiki Kirgistanu z pominięciem systemu wizy elektronicznej.

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej są zwolnieni z konieczności dokonywania rejestracji pobytu na terytorium Republiki Kirgistanu, jeśli okres pobytu nie przekracza 60 dni.

Ubezpieczenie

Nie jest obowiązkowe, jednakże ze względu na niski poziom usług medycznych świadczonych w Kirgistanie (szczególnie na prowincji) i relatywnie wysokie koszty, wysoce zalecane jest posiadanie ubezpieczenia medycznego, które będzie obejmować transport medyczny do Polski. Obowiązuje ubezpieczenie komunikacyjne OC. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane. Niektóre polskie firmy mają w Kirgistanie partnerów ubezpieczeniowych.

Zdrowie

Nie ma obowiązku przedstawienia świadectwa szczepień, niemniej cudzoziemcy przybywający do Kirgistanu mogą być zapytani o zaświadczenie (najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim) potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV. Głównym zagrożeniem są wszelkiego typu infekcje pokarmowe, w tym cholera i żółtaczka, oraz pasożyty. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Zaleca się dokładne mycie zakupionych produktów i picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody. Na bazarach należy unikać kupowania żywności gotowej do spożycia. Na południu Kirgistanu występuje zagrożenie malarią.

Służba zdrowia w Kirgistanie jest na niskim poziomie, warunki w placówkach medycznych nie są najlepsze. Brakuje podstawowych lekarstw i sprzętu medycznego. Dlatego w nagłych wypadkach, nawet w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, uzyskanie odpowiedniej pomocy medycznej może okazać się niemożliwe. W większych miastach można znaleźć przychodnie o akceptowalnym standardzie i apteki, w których można kupić większość podstawowych leków.

Opieka medyczna jest płatna.

Podróżowanie po kraju

Ograniczenia w swobodnym podróżowaniu po kraju dotyczą strefy przygranicznej, gdzie wymagana jest specjalna przepustka. W jej uzyskaniu pośredniczą firmy turystyczne organizujące pobyt. Aby podróżować po Kirgistanu samochodem, trzeba się legitymować międzynarodowym prawem jazdy. Natężenie ruchu drogowego (poza Biszkekiem) nie jest duże, a komunikacja wewnętrzna słabo rozwinięta. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. Podróżując samochodem należy zachowywać wzmożoną ostrożność, ponieważ kierowcy sporadycznie używają kierunkowskazów, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, jeżdżą z nadmierną prędkością, nocą bez włączonych świateł. W praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię należy zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne, rozległe bezludne przestrzenie i wysokogórski charakter kraju odradza się podróżowanie po Kirgistanie zimą. Drogi zwykle są nieodśnieżone, a w górach oblodzone. Infrastruktura turystyczna, poza północnym wybrzeżem jeziora Issyk-Kul, jest słabo rozwinięta. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów, na ogół życzliwa i przyjazna; w turystach upatruje dodatkowego źródła dochodów.

Cło

Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Jednak w celu uniknięcia kłopotów tak przy wjeździe jak i wyjeździe lepiej jest zadeklarować większe sumy pieniędzy. W tym przypadku posiadane środki płatnicze należy wpisać do deklaracji celnej, wypełniając ją w 2 egzemplarzach, z których jeden (z podpisem i pieczątką celnika) należy zachować dla siebie. Jeżeli przy wyjeździe kwota środków wywożonych przewyższa kwotę środków wwożonych, należy przedstawić dokumenty potwierdzające legalność ich pochodzenia (np. potwierdzenia zakupu waluty w punktach wymiany lub banku bądź dokumenty świadczące o wypłacie środków z konta walutowego). W praktyce przy wjeździe do Kirgistanu uzyskanie druku deklaracji celnej na przejściu granicznym (poza lotniskiem Manas koło Biszkeku) może być trudne lub nawet niemożliwe.

Przepisy celne nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Należy jednak zachować daleko idącą ostrożność i umiar w tym, co się przewozi, ze względu na powszechną korupcję wśród urzędników.

Obyczaje

W Kirgistanie nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Należy jednak pamiętać, iż powszechną religią w Kirgistanie, szczególnie na południu kraju jest  islam.

Przydatne informacje

Zaopatrzenie się w podstawowe produkty spożywcze i środki czystości w miastach nie stanowi problemu. Nie ma też większych problemów z wymianą pieniędzy; można je bezpiecznie wymieniać w kantorach.

Urzędy są czynne od 8.00 do 17.00 z przerwą obiadową trwającą zwykle od 12.00 do 13.00.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}