W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kazachstan

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Kazachstanem zostały nawiązane w 1992 r.

Współpraca polityczna

Kazachstan pozostaje dla Polski kluczowym partnerem politycznym w Regionie Azji Centralnej. Zaangażowanie obydwu krajów w realizację wspólnych projektów na arenie międzynarodowej przyniosło bardzo dobre wyniki w okresie pełnienia przez obydwa kraje roli niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Z pozycji Polski Kazachstan odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu stabilności politycznej w tej części świata i jest inicjatorem wielu pożytecznych inicjatyw ponadnarodowych. Warto odnotować dużą intensywność relacji dwustronnych. W ostatnich latach miała miejsce wizyta w Polsce Pierwszego Prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa oraz wizyta w Pana Prezydenta Andrzeja Dudy w Kazachstanie przy okazji Międzynarodowej Wystawy EXPO-2017.

Linki:
Oficjalna Strona Internetowa Prezydent Republiki Kazachstanu
Podstawy państwowości i prawa
MSZ

Współpraca ekonomiczna

Handel z Kazachstanem nadal odgrywa dużą rolę w polskiej sprzedaży za granicę, co powoduje, iż kraj ten można zaliczyć do wiodących partnerów gospodarczych Polski wśród krajów Azji Centralnej. W ostatnich latach Kazachstan plasuje się w pierwszej dziesiątce pod względem wielkości polskiego eksportu do krajów azjatyckich, po Chinach (wraz z Hongkongiem), Arabią Saudyjską, Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Singapurze, Japonii, Izraelu czy Republice Korea. Wśród dostawców do Kazachstanu Polska plasuje się w czołowej dwudziestce eksporterów do tego kraju, zajmując wykle miejsce w drugiej dwudziestce.(6 miejsce wśród krajów UE). Pod względem wartości eksportu do Kazachstanu wyprzedzają nas: Rosja, Chiny, Niemcy, USA, Republika Korea, Japonia, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Turcja, Ukraina, Niderlandy oraz Uzbekistan i Białoruś. Podstawowe kierunki rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej wyznaczają posiedzenia Polsko-Kazachstańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Dotychczas odbyło się osiem posiedzeń Komisji. W ostatnich latach najważniejszym wydarzeniem w polsko-kazachstańskich stosunkach polityczno-gospodarczych była wizyta państwowa w Kazachstanie Prezydenta RP Pana Andrzej Dudy. Wizyta odbyła się we wrześniu 2017 r. Na marginesie wizyty w Astanie zorganizowano Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze, podczas którego firmy z obu krajów podpisały kilkanaście umów gospodarczych

Linki:
Agencja Informacyjna
Oficjalna Strona Internetowa Prezydent Republiki Kazachstanu
Bank Narodowy

Współpraca kulturalna

Intensywnie rozwija się dwustronna współpraca kulturalna. Dzięki zaangażowaniu ośrodków kultury z obydwu krajów odbywają się liczne koncerty, spotkania i wystawy. Polskie placówki dyplomatyczno-konsularne w Kazachstanie stale dążą do promocji polskiej kultury i sztuki w RK.

Linki:
Ministerstwo Kultury i Sportu

 

Współpraca naukowa

Ambasada RP w Astanie regularnie zbiera wnioski od strony kazachskiej na dostępne w ofercie bezpłatnej studia w Polsce w ramach Porozumienia o współpracy w dziedzinie edukacji między rządem RP i RK. Warto odnotować, że w ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba obywteli RK zainteresownych odbyciem płatnych studiów w Polsce.

Uznawalność kształcenia

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Instytucje polskie działające na terenie Kazachstanu

Zagraniczne Biuro Handlowe PAiH w Astanie
kierownik biura: Julia Horodecka
+7 701 082 55 97 , julia.horodecka@paih.gov.pl
 

{"register":{"columns":[]}}