W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SUSZA HYDROLOGICZNA

09.06.2023

boy are stand holding seedlings are in dry land in a warming world.

UWAGA! – Susza Hydrologiczna

Od połowy maja na terenie całego kraju obserwujemy znaczną tendencję do obniżania się poziomu wód, który świadczy o bezpośrednim zagrożeniu suszą hydrologiczną. Brak opadów niekorzystnie wpływa na warstwę przypowierzchniową gleby. Według IMGW-PIB w północnej części Polski występują regiony, w których miesięczne sumy opadów w maju nie przekroczyły 15 mm, co świadczy o ogromnym deficycie wody.  Obecnie na terenie woj. pomorskiego odnotowujemy podwyższone zagrożenie pożarowe, które zwiększa prawdopodobieństwo powstawania pożarów na terenie lasów. Niestety większość pożarów w lasach spowodowana jest działaniem człowieka. Dlatego tak ważne jest abyśmy przestrzegali kilku prostych zasad:

- nie rozpalajmy ognisk w niedozwolonych miejscach,

- nie pozostawiamy śmieci, które mogą przyczynić się do spowodowania pożaru,

- nie wyrzucajmy niedogaszonych papierosów,

- nie wypalajmy traw.

Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone!

Pamiętajmy, że „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów” (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody, art. 124 - Dz. U. z 2020r., poz 916 z póź. zm.). Ponadto „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:                                            

1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.  (Ustawa z dnia 28 września 1991r. o lasach, art. 30 ust. 3 - Dz. U. z 2022 r., poz. 672 z późn. zm.)

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Ponadto miejmy na względzie, by zminimalizować skutki narastającego problemu, jakim jest susza. W związku z tym powinniśmy m. in.:

- ograniczyć wodę podczas zmywania naczyń czy użytkowania pralki,

- ograniczyć podlewanie ogródków wodą z Miejskiej Sieci Wodociągowej,

- gromadzić wodę instalując zbiorniki na deszczówkę.

 


Autor: str. Martyna Berent   

Zdjęcie: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/chlopiec-stoi-trzymajac-sadzonki-na-suchym-ladzie-w-ocieplajacym-sie-swiecie_5469350.htm#query=susza&position=9&from_view=keyword&track=sph                               

{"register":{"columns":[]}}