W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar w archiwum Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego

24.03.2021

Pożar w archiwum Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego

W dniu 24.03.2021 o godz.: 9:49 dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Gorzowie Wlkp. otrzymał "formatkę" z CPR, z której wynikało, że pali się magazyn OC oraz archiwum Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Fabrycznej w Gorzowie Wlkp.

Natychmiast na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy gaśnicze z JRG nr 1 i 2 oraz specjalny podnośnik. Postawiono również w gotowość operacyjną siły pobliskich jednostek OSP w KSRG, a na miejsce udał się bryg. Krystian Kosela - Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wlkp. 

W pierwszych minutach akcji ratowniczo - gaśniczej, ze względu na bardzo duże zadymienie oraz specyfikę obiektu (stare, powojenne, magazynowo - produkcyjne budownictwo byłych zakładów przemysłowych), ratownikom trudno było się dostać do źródła pożaru. Trafnie podjęte decyje dowodzących akcją, pozwoliły na właściwą organizację wykorzystania sił i środków na miejscu akcji, co skutkowało bardzo szybkim opanowaniem, lokalizacją oraz ugaszeniem pożaru. 

Na miejsce zdarzenia przybył również st. bryg. Patryk Maruszak - Lubuski Komendant Wojewódzki PSP, który po zapoznaniu się z całością prowadzonych działań pozytywnie ocenił podjęte decyzje i po przejęciu dowodzenia, kontynuował zamiar taktyczny działań. 

Tego typu pożary są szalenie niebezpieczne, głównie ze względu na rodzaj składowanych materiałów (papier, karton). Tylko szybka i konkretnie skoncentrowana akcja pozwala na minimalizację strat i ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru. Działania na ul. Fabrycznej zostały pozytywnie ocenione przez Władysława Dajczaka - Wojewodę Lubuskiego oraz obecnego na miejscu Romana Sondeja - Dyrektora Generalnego LUW. 

W działaniach udział brało w sumie 10 pojazdów PSP i OSP (wliczając w to odwód taktyczny i SiS kadry kierowniczej), blisko 30 strażaków.

Pożar został zlokalizowany (w nomenklaturze pożarniczej: ograniczony i zabezpieczony przed dalszym rozprzestrzenianiem) po ok. 1 godzinie i 10 min. od zgłoszenia. Cała akcja trwała natomiast blisko 3,5 godziny. 

Przyczyna  pożaru  na tę chwilę nie jest znana. Na miejsce zdarzenia przybyli funkcjonariusze policji oraz biegły w zakresie pożarnictwa, którzy wskażą, co mogło zainicjować pożar.

 

Fot.: st. sekc. Karol Brzozowski
Wideo: materiał pobrany z gorzowianin.com

Wideo

Zdjęcia (6)