W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

KOMENDA

 

Komenda jest zakwalifikowana do III kategorii komend miejskich Państwowej Straży Pożarnej. Terenem działania komendy miejskiej jest obszar dwóch powiatów: tj. Miasta Kalisz – na prawach powiatu i powiatu kaliskiego. Siedzibą komendy miejskiej jest miasto Kalisz z adresem do korespondencji : 62-800 Kalisz, ul. Nowy Świat 40-42.

Teren działania Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu zajmuje powierzchnię 1229.44 km2, co stanowi 4,12 % powierzchni całkowitej województwa wielkopolskiego. Powiat kaliski zajmuje powierzchnię 1160,02 km2 i jest zamieszkiwany przez 81 166 osób. Miasto Kalisz zajmuje powierzchnię 69.42 km2, jest zamieszkiwane przez 107 019 osób.

Obszar działania KM PSP w Kaliszu administrowany jest przez 14 samorządów terytorialnych - w tym:

a) Urząd Miasta Kalisza – miasto na prawach powiatu – 1
b) Powiat Kaliski – 1
c) Urzędy Miejsko - Wiejskie - 3
d) Urzędy Gmin – 8

  • Blizanów
  • Brzeziny
  • Ceków
  • Godziesze Wielkie
  • Koźminek
  • Lisków
  • Mycielin
  • Opatówek
  • Stawiszyn
  • Szczytniki
  • Żelazków


Powiat kaliski znajduje się w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego i Niziny Wielkopolskiej. Wzdłuż powiatu płynie rzeka Prosna z dopływami rzek: Swędrnia, Pokrzywnica, Ciemna i Giszka. Pozostałe rzeki mniej znaczące to: Żabianka, Czarna Struga, Żurawka i Łużyca. Omawiany powiat w całości rozpościera się na obszarze nizinnym co oznacza, że jego wysokość nigdzie nie przekracza 300 m n.p.m. Wysoczyzna kaliska jest położona od 120-160 m n.p.m. i możemy ją podzielić wg. następujących jednostek fizyczno-geograficznych: Równina Rychnowska, Obniżenie Opatówecko - Słuszkowskie, Równina Koźminecka, Wzgórza Saczyńsko - Tłokińskie, Wzgórza Rajskie.

Teren powiatu obejmują dwa nadleśnictwa: Kalisz i Grodziec. Nadleśnictwo Kalisz stanowi większą część powierzchni a tereny leśne znajdują się w gminach: Brzeziny, Godziesze, Kalisz, Opatówek, Koźminek, Lisków, Ceków i Mycielin. Nadleśnictwo Grodziec obejmuje północną część powiatu. Tereny leśne znajdują się w gminach: Blizanów i Mycielin. Łączna powierzchnia terenów zalesionych wynosi 23.458.ha. Ponadto znajdują się lasy prywatne i komunalne, ich powierzchnia wynosi 5.475 ha. Na terenie działania Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu znajdują się obszary leśne o łącznej powierzchni 24795 ha lasów.

Powiat graniczy z następującymi województwami i powiatami: od północy z powiatem konińskim, tureckim i powiatem pleszewskim, od zachodu z powiatem ostrowskim, od południa z powiatem ostrzeszowskim i od wschodu z powiatem sieradzkim (woj. łódzkie).

Przez powiat kaliski przebiegają dwa główne szlaki komunikacyjne. Pierwszym jest droga nr 42 łącząca Kalisz z Poznaniem i Łodzią oraz droga nr 25 z Ostrowem Wlkp. przez Kalisz do Konina. Tymi drogami przebiega cały transport łączący region kaliski z poszczególnymi aglomeracjami kraju. Drogi drugorzędne przebiegają w kierunkach Kalisz-Września, Kalisz-Turek, Kalisz-Grabów n/Prosną. Pozostałe drogi stanowią sieć dróg lokalnych umożliwiających dojazd do wszystkich miejscowości powiatu kaliskiego. Objazd przez miasto Kalisz przebiega w granicach miasta a miejscami przez jego centrum i stwarza szczególne utrudnienie dla ruchu lokalnego. Wzdłuż równoleżnika rejonu przebiega linia kolejowa całkowicie zelektryfikowana. Kalisz jest stacją przelotową i nie posiada węzła kolejowego.
 

Mapa powiatu kaliskiego.


Zagrożenia występujące na tym terenie wynikają przede wszystkim ze:

  1. Specyfiki zabudowy (gęsto zabudowana niedostępna od podwórek starówka oraz nieprzejezdne, szczególnie w godzinach nocnych nowe osiedla mieszkaniowe).
  2. Rodzaju przemysłu (przemysł spożywczy z chłodniczymi pracującymi na amoniaku i zakłady przerabiające toksyczne środki przemysłowe).
  3. Gęstości sieci dróg (kontrole przewozów prowadzone z Policją wykazały, że transportem samochodowym przewozi się bardzo szeroką gamę substancji niebezpiecznych).
  4. Zbiorników i cieków wodnych (utonięcia, powodzie i wylania). Przez powiat przepływają dwie główne rzeki: Prosna i Swędrnia. W powiecie znajdują się dwa zbiorniki retencyjne: w miejscowości Szałe k. Kalisza na rzecze pokrzywnica znajduje się zbiornik retencyjny o pojemności 3,2 hm3 oraz w miejscowości Murowaniec na rzece Swędrni zbiornik retencyjny o pojemności 1,47 hm3
  5. Obiektów w których organizuje się imprezy masowe.

Kalisz jest na drugim miejscu w kraju pod względem wzrostu ilości samochodów. Brak w mieście obwodnic powoduje, że ruch tranzytowy samochodów prowadzony jest przez centrum miasta.

Duże trudności z manewrowaniem i prowadzeniem akcji ratowniczo -gaśniczych występują na nowych osiedlach. Osiedla mieszkaniowe Kaliniec, Widok i Dobrzec budowane w latach 60 i 70 -tych w ogóle nie są przystosowane do panujących realiów. Wysoka zabudowa budynkami o wysokości ponad 25m (17 budynków wysokich) oraz ograniczona liczba miejsc parkingowych a czasami nawet całkowity ich brak, powoduje, że sytuacja staje się bardzo trudna.

{"register":{"columns":[]}}