W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

08.12.2020

Grafika ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej Państwowej Straży Pożarnej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Tytuł grafiki to: "Co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie". Pod tytułem symbole dwunastu postaci, ludzi, w tym dziewięć postaci szarych i trzy postacie czerwone, to jest co czwarta postać czerwona. Pod grafiką hasło: "Czad oszukuje zmysły!".

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do powstania pożarów w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

Każdego roku statystyki Państwowej Straży Pożarnej pokazują, że w sezonie jesienno-zimowym (sezon grzewczy) wzrasta w Polsce liczba tragicznych pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. W ostatnich latach na terenie naszego kraju odnotowano:

- zima 2016/2017: 2849 osób poszkodowanych, 61 ofiar śmiertelnych,

- zima 2017/2018: 2659 osób poszkodowanych, 71 ofiar śmiertelnych,

- zima 2018/2019: 2024 osób poszkodowanych, 52 ofiary śmiertelne,

- zima 2019/2020: 1447 osób poszkodowanych, 37 ofiar śmiertelnych.

W obecnym sezonie grzewczym, od początku października, Państwowa Straż Pożarna zarejestrowała już 58 zdarzeń w związku z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 17 osób oraz wystąpiła 1 ofiara śmiertelna (dane na dzień 11.10.2020 r.).

W związku z powyższym przypominamy:

  1. Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
  2. Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
  3. W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla
    w budynkach mieszkalnych. Źródłem jego emisji są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
  4. Co roku, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
  5. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
  6. Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymiana baterii). Osobom z dysfunkcją ruchu strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
  7. Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Szczegółowe informacje oraz materiały na temat kampanii społecznej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” oraz zagrożeń jakie generuje tlenek węgla znajdziemy na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej pod adresem:

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin strony WWW i zapoznania się z materiałami tam zamieszczonymi.

Materiały

https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2020--2021
{"register":{"columns":[]}}