W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ĆWICZENIA NA RZECE WARTA

24.03.2023

DCIM\100MEDIA\DJI_0181.JPG

W dniach 20-22.03.2023 r. na podstawie zatwierdzonej przez KM PSP w Poznaniu dokumentacji ćwiczeń nr 10/2023, przeprowadzone zostały ćwiczenia w zakresie realizacji działań na rzekach przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego. Celem ćwiczeń było przede wszystkim praktyczne sprawdzenie wypracowanej taktyki organizacji  działań prac podwodnych na rzekach poprzez przeprowadzenie treningu w zakresie:
- przygotowania bazy prac podwodnych i wykonanie tzw. „przeprawy przez rzekę” umożliwiającej pracę łodzi, wykorzystując nurt rzeki, bez konieczności użycia napędu,
- doskonalenia umiejętności nurkowania w rzekach, 
- doskonalenia pracy łodzią w nurcie,  
- współpracy nurków, sygnalistów i sonarzystów, 
- doskonalenia umiejętności zabezpieczenia medycznego, logistycznego oraz oznakowania terenu działań na śródlądowych drogach wodnych,
- doskonalenia umiejętności kierowania pracami podwodnymi realizowanymi w silnym nurcie,
-  współpracy z Urzędem Żeglugi Śródlądowej.
Realizacja działań na rzekach wymaga zastosowania specjalnej techniki nurkowania, jak również konfiguracji, mocowania i zabezpieczenia sprzętu nurkowego oraz przygotowania odpowiedniej bazy dla prowadzenia prac podwodnych umożliwiających wykonanie nurkowania na całej szerokości rzeki. Podczas pracy w silnym nurcie mniejszy wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie nurka mają ciśnienia parcjalne gazu (lecz nie są bez znaczenia), natomiast szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie zabezpieczenie przed porwaniem przez nurt lub ewentualną niekontrolowaną utratę mieszaniny oddechowej. Ponadto duży wpływ na trudność działań ma uciążliwe zapewnienie łączności, słaba widoczność oraz zagrożenia powodowane przez napływające pod wodą z dużą siłą różne elementy i przedmioty. Podczas realizacji ćwiczeń nurt rzeki Warty wynosił 1,3 m/s, przepływ 195 m3/s, jednak wysoki stan rzeki pozwolił na realizację ćwiczeń i wyciągnięcie odpowiednich wniosków.
  
Tekst: asp. Szymon Kałużny 
Zdjęcia: mł. ogn. Kevin Mrotek 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}