W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Organizacja - Obszar chroniony

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu realizuje ustawowe zadania w zakresie ochrony przeciwpożarowej na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego. Komenda dysponuje 519 etatami i bazą lokalowo - sprzętową rozmieszczoną w dziewięciu Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych.

Miasto Poznań – miasto położone w zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim,
u zbiegu rzek Warty i Cybiny. Piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce 533 830 tyś. mieszkańców w czerwcu 2020
r.  i szóste pod względem powierzchni (262 km²). Miasto stanowi węzeł drogowy i kolejowy, funkcjonuje tu międzynarodowy port lotniczy. Powiat poznański wraz z miastem Poznaniem stanowią obszar określany aglomeracją poznańską, którą łącznie zamieszkuje 1,2 mln osób tys.

Powiat poznański - powiat położony w centralnej części województwa wielkopolskiego. Tworzy go 17 gmin otaczających miasto Poznań. Jest to największy pod względem powierzchni powiat w województwie wielkopolskim. Powierzchnia powiatu wynosi 1 900 km2, a także największy pod względem ludności powiat w Polsce, około 400 tys. mieszkańców (31 grudnia 2019 r.).

Teren miasta Poznania i powiatu poznańskiego z uwagi na charakter metropolitalny, charakteryzuje się występowaniem szerokiego spektrum zagrożeń. Zagrożenia te są pochodną specyficznej koncentracji zakładów przemysłowych, demografii poszczególnych miejscowości – zarówno Poznania, jak i gmin wchodzących w skład powiatu oraz lokalizacji terenów leśnych i przeznaczonych pod uprawy. W związku z powyższym na terenie obszaru chronionego Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu mogą występować praktycznie wszystkie rodzaje zagrożeń – od pożarowych, poprzez zagrożenia w komunikacji (drogowej, kolejowej
i lotniczej), do chemicznych. Ponadto liczną grupę zagrożeń stanowią zdarzenia będące następstwem zjawisk pogodowych takich jak silne wiatry, powodzie, intensywne opady
deszczu i śniegu. Corocznie, liczba zdarzeń oraz interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej wzrasta. Ponadto, odnotowuje się zmieniającą się strukturę interwencji – zmniejszającą się ilość pożarów na rzecz większej ilości miejscowych zagrożeń. W ramach miejscowych zagrożeń największą grupę zdarzeń stanowią wydarzenia związanie
z usuwaniem skutków wypadków, katastrof komunikacyjnych na drogach, a także silnych wiatrów i intensywnych opadów deszczu, działania związane z zagrożeniami od owadów błonkoskrzydłych, działania techniczne w infrastrukturze oraz interwencje chemiczno-ekologiczne.  Do głównych zagrożeń na terenie miasta Poznania i powiatu związanych z jego specyfiką i wynikających z prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych zalicza
się zagrożenia pożarowe, techniczne i drogowe, medyczne, chemiczne, ekologiczne
oraz zagrożenia związane z anomaliami pogodowymi.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu stanowi aparat pomocniczy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Siedzibą Komendy Miejskiej, jest obiekt przy ul. Bobrzańska 6a.
Pracą Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu kieruje Komendant Miejski, który wspomagany, jest przez dwóch zastępców, oraz kierowników komórek organizacyjnych.

org

Komenda Miejska PSP w Poznaniu zabezpiecza obszar miasta Poznania
o powierzchni – 261,69 km2, ludność – 533 830 tys. mieszkańców oraz powiatu poznańskiego o powierzchni - 1899,61 km2 , ludność – 399 272 tys. mieszkańców. Łączna powierzchnia obszaru chronionego wynosi 2161,3 km2, którą zamieszkuje 933 102 tyś osób.
Jak widać na zamieszczonej poniżej mapie, miasto Poznań jest centralnie położone w powiecie. Nie ulega też wątpliwości, iż jest to ważny ośrodek edukacyjny, kulturowy, przemysłowy - nie tylko dla województwa, ale dla całego kraju.

W sumie zabezpieczenie operacyjne miasta Poznania i powiatu poznańskiego stanowi 9 Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych oraz jednostka WL SA PSP w Poznaniu. Ponadto do dyspozycji pozostaje 28 OSP w KSRG oraz 40 OSP poza KSRG, Zakładowa Straż Pożarna – Lotniskowa Służba Ratowniczo - Gaśnicza Portu Lotniczego Poznań – Ławica, Zakładowa Służba Ratownicza Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, Jednostka Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Krzesinach oraz Wojskowa Straż Pożarna CSWLąd Biedrusko.

 

 


Mapa nr 1. Obszar chroniony KM PSP w Poznaniu wraz z obszarami współdziałania

 

Ponadto w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu funkcjoniuje 5 grup specjalistycznych:

- Specjalistyczna Grupa Wodno – Nurkowa POZNAŃ,

- Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza POZNAŃ,

- Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego POZNAŃ 5,

- Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego POZNAŃ 6,

- Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego POZNAŃ 7.

 

Poniżej przedstawienie graficzne obszarów chronionych przez poszczególne grupy specjalistyczne.

Mapa nr 2. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo - Ratownicze (poziom gotowości A)

 

 

Mapa nr 3. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo - Ratownicze (poziom gotowości B)

 

 

 

Mapa nr 4. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo - Ratownicze (poziom gotowości C)

 

 

 

Mapa nr 5. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego (poziom gotowości A)

 

 

 

 

Mapa nr 6. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego (poziom gotowości B)

 

 

 

 

Mapa nr 7. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego (poziom gotowości C)

 

 

 

 

 

 

 

Mapa nr 8. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Technicznego (poziom gotowości A)

 

 

 

Mapa nr 9. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Technicznego (poziom gotowości B)

 

 

 

Mapa nr 10. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wodno - Nurkowego (poziom gotowości A)

 

 

Mapa nr 11. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wodno - Nurkowego (poziom gotowości B)

 

 

 

 

Mapa nr 12. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wodno - Nurkowego (poziom gotowości C)

 

 

Mapa nr 13. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego (poziom gotowości A)

 

 

 

 

 

Mapa nr 14. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego (poziom gotowości B)

 

Mapa nr 15. Obszary chronione przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego (poziom gotowości C)

 

{"register":{"columns":[]}}