W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ĆWICZENIA SGRWN WE WRZEŚNI

24.10.2021

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Poznania przeprowadziła ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym dla JRG PSP Września i OSP w KSRG z powiatu wrzesińskiego

W miejscowości Pyzdry (powiat wrzesiński) Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Poznania przeprowadziła ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym dla JRG PSP Września i OSP w KSRG z powiatu wrzesińskiego, które dysponują sprzętem pływającym.

Ćwiczenia odbyły się na wodach rzeki Warty (Przystań Pyzdry).

Celem ćwiczeń było doskonalenie manewrowania jednostkami pływającymi, podejmowanie poszkodowanego za pomocą łodzi, zapoznanie z zasadą pudełka, przećwiczenie podejmowania poszkodowanego przez tzw. „człowieka żabę” (rzut rzutką, skok do poszkodowanego, asekuracja), utrwalenie umiejętności czytania rzeki, wykorzystanie sprzętu ratownictwa wodnego oraz zapoznanie z funkcjonowaniem i wyposażeniem SGRW-N Poznań.

Ćwiczenia były doskonałą okazją do przypomnienia zasad BHP, taktyki i techniki ratownictwa wodnego, jak również zasad prowadzenia działań na rzekach.

Zdobyta i utrwalona wiedza z pewnością przyda się podczas realnych działań ratowniczych.

Warto przypomnieć, że zgodnie z Zasadami Organizacji Ratownictwa Wodnego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym zakres podstawowy obejmują czynności ratownicze wykonywane na obszarach wodnych (w tym zalodzonych) przez wszystkie JRG PSP, a także inne jednostki ochrony przeciwpożarowej, deklarujące w gotowości operacyjnej zdolność do realizacji zadań według posiadanych możliwości organizacyjno-sprzętowych i wyszkolenia w systemie całodobowym i całorocznym. Czynności ratownicze w zakresie podstawowym obejmują m.in.: rozpoznanie i ocenę zagrożenia dla życia i zdrowia jak również mienia i środowiska, niesienie pomocy tonącym, ratowanie życia ludzi na wodach powodziowych, zabezpieczenie działań ratowniczych na obszarach wodnych, ewakuację zwierząt, likwidację lub ograniczenie nagłych zagrożeń wywołanych przez substancje niebezpieczne, współdziałanie z innymi podmiotami KSRG oraz współdziałanie z podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa wodnego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}