W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inspekcja Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2

08.06.2024

Wyciąganie poszkodowanego spod pojazdu

Dnia 6 czerwca 2024 roku funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu przeprowadzili kontrolę gotowości operacyjnej w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
Inspekcja gotowości operacyjnej jest formą niezapowiedzianej kontroli, mającej na celu ocenę stopnia przygotowania jednostki do podejmowania działań ratowniczych. Kontrole w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu wysokiego poziomu gotowości operacyjnej oraz skuteczności działań ratowniczych i pozwalają na:
- weryfikację stanu technicznego sprzętu i pojazdów, co jest niezbędne do szybkiego i efektywnego reagowania na zagrożenia,
- oceny kompetencji i wiedzy ratowników, co wpływa na bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzanych akcji,
- utrzymanie odpowiedniego poziomu dokumentacji, co jest istotne dla przejrzystości i zgodności z obowiązującymi przepisami,
- identyfikację obszarów wymagających poprawy i wdrażanie działań korygujących, co przyczynia się do ciągłego doskonalenia procesów i procedur ratowniczych.
Podczas inspekcji szczegółowej ocenie poddano realizację założenia praktycznego, które polegało na zaaranżowaniu scenariusza wypadku komunikacyjnego, w którym doszło do potrącenia pieszego przez samochód osobowy . Strażacy podczas akcji wykorzystali sprzęt ratownictwa technicznego, w tym poduszki pneumatyczne, oraz sprzęt do ratownictwa medycznego, taki jak torba PSP R1, AED oraz deska ortopedyczna.
Dzięki regularnym kontrolom możliwe jest utrzymanie wysokich standardów operacyjnych oraz zapewnienie, że strażacy są w pełni przygotowani do skutecznego i bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków.
Opracowanie: mł. asp. Hubert Dolny

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}