W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POŻAR WARSZTATU SAMOCHODOWEGO

01.03.2021

Pożar warsztatu samochodowego

Dnia 9 lutego 2021 roku ok. godz. 15:00 trzy zastępy z JRG 4 (GBA, GCBA i SCD 37) zostały zadysponowane do pożaru warsztatu samochodowego przy ul. Skórzewskiej 14b w Wysogotowie.

Działania zastępów po przyjeździe na miejsce zdarzenia polegały na dokonaniu rozpoznania ogniowego i wodnego, a także ustaleniu czy w budynku znajdują się ludzie. W wyniku rozpoznania ustalono, że pożarem objęty jest cały warsztat samochodowy w kompleksie budynków, płomienie wychodzą na kilka metrów ponad budynek, zagrożone rozprzestrzenianiem się pożaru są budynki sąsiadujące, w których znajduje się między innymi magazyn opon samochodowych oraz budynek lakierni. Podawano trzy prądy gaśnicze wody oraz cztery prądy gaśnicze piany ciężkiej i średniej. W trakcie prowadzonych działań z budynku słychać było wystrzały - prawdopodobnie opon w samochodach. Po kilku minutach od przyjazdu pierwszego zastępu doszło do zawalenia części dachu budynku. W wyniku rozpoznania ustalono, że w budynku znajduje się siedem samochodów osobowych zasilanych różnym paliwem, w tym jeden samochód z napędem elektrycznym, a głównym zagrożeniem są butle z gazami technicznymi. Do dwóch butli, które były w zasięgu wzroku zbudowano bezobsługowe stanowiska gaśnicze w celu ich chłodzenia.

Dodatkowo ustawiono agregaty oddymiające celem usuwania produktów rozkładu termicznego i schładzania materiałów palnych wewnątrz budynku.

Obiekt sprawdzono kamerą termowizyjną. W związku z brakiem szczegółowych informacji dotyczących ilości butli z gazami technicznymi, prawdopodobnym znajdowanie się butli wewnątrz budynku, w którym powstał pożar zadysponowano na miejsce zdarzenia Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego wraz z robotem.

W trakcie prowadzenia działań gaśniczych ustalono, że jeden z pracowników mógł przebywać w strefie zadymienia i podtruć się gazami pożarowymi. Udzielono jemu pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia (wsparcie psychiczne, tlenoterapia bierna) oraz wezwano zespół ratownictwa medycznego.

Z uwagi na długotrwałą pracę w sprzęcie ochrony dróg oddechowych zadysponowano na miejsce kontener ODO.

Po przybyciu zastępu SGRCHem wprowadzono ratownika w ubraniu balistycznym celem dokładnego rozpoznania butli, ich stanu oraz lokalizacji. W wyniku rozpoznania ustalono dokładną lokalizację trzech butli: z acetylenem, argonem i tlenem. Wszystkie butle znajdowały się wewnątrz warsztatu. Butla z acetylenem i tlenem była szczelna, butla z argonem miała uszkodzony zawór i prawdopodobnie była pusta. Przeprowadzone testy zwilżania na butli z acetylenem oraz monitorowano temperaturę płaszcza przy użyciu kamery termowizyjnej. Butla była zimne, woda z powierzchni nie odparowywała. W związku faktem, że butla z acetylenem była poddana promieniowaniu cieplnemu do czasu lokalizacji pożaru wykonano bezobsługowe stanowisko w celu jej chłodzenia.

Teren akcji oświetlono, a z uwagi na bardzo niskie temperatury zorganizowano podmianę ratowników prowadzących działania od samego początku akcji. 

Z uwagi na fakt, że butla z acetylenem znajdowała się wewnątrz obiektu i była poddana działaniu ognia/ciepła oraz była szczelna prowadzono dalsze postępowanie zgodnie z kartą Z1 "Standardowych zasad postępowania podczas zdarzeń z udziałem butli z acetylenem" zatwierdzonych przez Komendanta Głównego PSP.

Opracowanie: kpt. Bartosz Wrzesiński
Zdjęcia: zmiana D oraz epoznan.pl

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}