W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE FIGURY ŚW. FLORIANA

19.05.2023

odsłonięcie figury

19 maja 2023 roku, o godzinie 8:30 na skwerze pomiędzy Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 a Wielkopolską Komendą Wojewódzką PSP odbyło się uroczyste odsłonięcie figury 
św. Floriana. Z uwagi na rozpoczynające się o godzinie 10:00 w Gnieźnie, Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka uroczystość odsłonięcia figury św. Floriana odbyła się w skróconej formule. Meldunek Komendantowi Głównemu PSP gen.bryg. Andrzejowi Bartkowiakowi złożył dowódca uroczystości kpt. Krzysztof Gindera. Następnie Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Dariusz Matczak powitał przybyłych gości:
- Bartłomieja WRÓBLEWSKIEGO – Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
- Michała ZIELIŃSKIEGO  – Wojewodę Wielkopolskiego,
- gen. bryg. Andrzeja BARTKOWIAKA – Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
- Arcybiskupa Stanisława GĄDECKIEGO - Metropolitę Poznańskiego
- st. bryg. Marka PIEKUTOWSKIEGO– Dyrektora Biura KG PSP,
- st. bryg. Macieja ZDĘGĘ – Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu,
- st. bryg. Wiesława POKORSKIEGO – Zastępcę Komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,
- st. bryg. Mariusza HULEWICZA – Zastępcę Komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,
- st. bryg. Jacka MICHALAKA – Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu,
- st. bryg. Radosława HURNIKA – Zastępcę Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, 
- st. bryg. Damiana JANKOWIAKA – Zastępcę Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,
- mł. bryg. Tomasza KIERZKA– Komendanta Powiatowego PSP w Śremie,
- Księdza Proboszcza Mateusza DROBA – Kapelana Wojewódzkiego Wielkopolskich Strażaków,
-  Bogumiła GOŹDZIKA – Przewodniczącego Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pożarnictwa Wielkopolski,
- Zbigniewa ROGODZIŃSKIEGO – Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Pracowników Pożarnictwa,
- Andrzeja JURGĘ – Przewodniczącego Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Florian,
- Jakuba KOŁAKOWSKIEGO ¬– Dyrektora Oddziału Polskiej Grupy Odlewniczej Odlewnia Żeliwa Śrem - generalny wykonawca figury.
Uroczystego odsłonięcia figury św. Floriana dokonali:
- gen.bryg. Andrzej Bartkowiak – Komendant Główny PSP,
- Bartłomiej Wróblewski - Poseł na Sejm RP,
- Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski, 
- Arcybiskup Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański,
W dalszej części uroczystości odbyło się poświęcenie figury przez Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - Metropolitę Poznańskiego w  obecności kapelana wielkopolskich strażaków ks. Mateusza Droba.
Dokonujący odsłonięcia złożyli także kwiaty pod figurą św. Floriana oraz  pod tablicą „ W hołdzie poznańskim strażakom”, która znajduje się także na terenie JRG 1.
Na koniec Wielkopolski Komendant Wojewódzki nadbryg. Dariusz Matczak wręczył gościom pamiątkowe upominki podkreślające charakter uroczystości.

 „Figura św. Floriana” usytuowana na kamiennym cokole powstała z inicjatywy: Komendanta Głównego PSP, Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu oraz Kapelana Wielkopolskich Strażaków w podziękowaniu Patronowi za opiekę nad formacją Państwowej Straży Pożarnej w województwie wielkopolskim.
Generalnym wykonawcą figury jest Oddział Polskiej Grupy Odlewniczej - Odlewnia Żeliwa Śrem.
Miejsce jakie wybrano na usytuowanie figury św. Floriana nie jest przypadkowe. Na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu  145 lat temu powstała Zawodowa Straż Pożarna miasta Poznania. Przez 145 lat Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu zmieniały się jej zadania, wyposażenie oraz liczebność strażaków. Obecnie to nowoczesna formacja mająca na celu ochronę życia, zdrowia, mienia  i środowiska poprzez walkę z pożarami, ratownictwo techniczne, chemiczne, wysokościowe, poszukiwawcze i medyczne. Z ponad czasowym strażackim hasłem: „Bogu na Chwałę, bliźniemu na ratunek”.
To hasło przyświecało przez całe życie patronowi strażaków – św. Florianowi, który był dowódcą armii cesarskiej, oficerem rzymskim. Florian, którego cechowało  męstwo i wielkie posłuszeństwo w głoszeniu i obronie prawdy, doprowadziły Go do śmierci męczeńskiej. Żył w czasach bardzo trudnych. W okresie gdy nastały prześladowania chrześcijan w całym cesarstwie. Jako aktywny deklarujący się chrześcijanin niósł otuchę i nadzieję prześladowanym czterdziestu legionistom chrześcijańskim. Czynił to jawnie i publicznie. Został za to aresztowany, poddany torturom. Działo się to 4 maja 304 roku. W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, syna Bolesława Krzywoustego Idzi, biskup Modeny, przywiózł relikwie św. Floriana do Krakowa. Kult św. Floriana znacznie się wzmógł w Polsce i Krakowie po roku 1528, kiedy to ogromny pożar strawił Kleparz - dzielnicę Krakowa, a ocalał jedynie kościół św. Floriana.  Kraków ocalał od zniszczenia ogniem wojny także w roku 1939 i 1945. 
Św. Florian od wieków jest czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków -tych, którzy wierni przykazaniu miłości Boga i bliźniego, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi. 

Opracowała: mł.bryg. Emilia Kuczkowska
Zdjęcia: st.kpt. Adam Szyda

Zdjęcia (28)

{"register":{"columns":[]}}