W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WARSZTATY "SONAR 2022"

03.10.2022

WARSZTATY "SONAR 2022"
W dniach 28-30 września 2022 roku, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, pod patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego nadbryg. Dariusza Matczaka zorganizowała warsztaty „Sonar 22”.
Wydarzenie odbyło się na terenie powiatu wągrowieckiego, a bazę logistyczno-kwaterunkową stanowiły gościnne progi Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego WIELSPIN malowniczo położonego nad Jeziorem Durowskim, które stanowiło główne miejsce prowadzenia zajęć praktycznych.
Program warsztatów i zawartość merytoryczną opracowali ratownicy systemu zmianowego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu. Uczestnikami szkolenia byli ratownicy realizujący zadania poszukiwawcze na akwenach za pomocą urządzeń hydroakustycznych z całego kraju.
Celem zajęć było doskonalenie taktyki i organizacji działań z wykorzystaniem sonarów i robotów podwodnych. Działania „sonarowe” to stosunkowo nowa dziedzina w wachlarzu zadań prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną. W ostatnich latach obserwuje się coraz większe wykorzystanie urządzeń hydroakustycznych w ratownictwie oraz poszukiwaniach na akwenach. Użycie sonarów i robotów podwodnych znacząco usprawnia oraz zwiększa bezpieczeństwo prowadzonych działań.
Podczas warsztatów omówiono między innymi:
- wykorzystanie urządzeń hydroakustycznych w ratownictwie,
- taktykę prowadzenia działań przy użyciu sonaru holowanego oraz dookólnego,
- wykorzystanie robotów podwodnych podczas działań poszukiwawczych,
- patofizjologię utonięć – interpretacja obrazu na podstawie sonogramów,
- współpracę operatora sonaru ze sternikiem,
- współpracę sonaru z nurkiem, oznaczenie i naprowadzenie nurka na obiekt.
Zajęcia prowadzone w formie warsztatów dają możliwość swobodnej wymiany doświadczeń, konfrontację założeń z praktyką ratowniczą. Panele dyskusyjne oraz omawianie wykonanych zadań pozwalają na wzajemne doskonalenie technik efektywnego wykorzystania urządzeń.
Przedsięwzięcie „SONAR 22” spotkało się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Ze szczególnym uznaniem uczestnicy ocenili wartość merytoryczną oraz warsztatową formę doskonalenia ułatwiającą swobodną komunikację. Zdobyte doświadczenia z pewnością przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa i podniosą efektywność wykonywanych zadań.

Wideo

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}