W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WRĘCZENIE ŚWIADCZEŃ RATOWNICZYCH DRUHOM OSP

28.10.2022

WRĘCZENIE ŚWIADCZEŃ RATOWNICZYCH DRUHOM OSP

28 października 2022 roku, w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, po raz kolejny odbyła się uroczystość wręczenia decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych.
Decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla strażaków ratowników wręczali: Poseł na Sejm RP – Bartłomiej Wróblewski, bryg. Tomasz Grelak - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,  st. bryg. Jacek Michalak - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wraz z zastępcą - mł. bryg. Radosławem Hurnikiem.

Blisko 50 decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego otrzymali druhowie z jednostek OSP z terenu miasta Poznania: OSP Głuszyna, a także z gmin z terenu powiatu poznańskiego:
- Buk – OSP Niepruszewo;
- Dopiewo - OSP Dopiewo, OSP Konarzewo, OSP Palędzie, OSP Więckowice;
- Komorniki – OSP Konarzewo;
- Kórnik – OSP Kórnik, OSP Szczytniki;
- Luboń –  OSP Luboń;
- Pobiedziska – OSP Latalice, OSP Podarzewo;
- Rokietnica - OSP Sobota;
- Suchy Las – OSP Golęczewo, OSP Suchy Las, OSP Zielątkowo, OSP Złotniki;
- Swarzędz - OSP Swarzędz.
Podczas wręczania decyzji, Pan Poseł oraz Panowie Komendanci podziękowali druhom za oddaną służbę na rzecz lokalnej społeczności, za zaangażowanie w rozwój ochrony przeciwpożarowej życząc przede wszystkim dużo zdrowia oraz radości w życiu.
Świadczenie ratownicze zostało wprowadzone od dnia 1 stycznia 2022 roku na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. 2021, poz. 2490) i wynosi 200 złotych miesięcznie, a wypłacane będzie jako dodatek do emerytury przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Kwota świadczenia ratowniczego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca.
O prawo do uzyskania świadczenia ratowniczego mogą się ubiegać strażacy ratownicy OSP, którzy czynnie uczestniczyli jako członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach ratowniczych, co najmniej raz w roku przez okres co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet. Ważne jest, że przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w Ochotniczej Straży Pożarnej. Prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.

 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}