W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania prewencyjne - bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

Spotkanie Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie z Prezesem Krajowej Izby Kominiarzy Oddział Małopolsko – Podkarpacki

Działania prewencyjne - bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

W dniu 08 marca 2021 r. st. bryg. Piotr Szpunar - Komendant Miejski PSP w Tarnowie spotkał się z P. Wiesławem Zabawą – Prezesem Krajowej Izby Kominiarzy Oddział Małopolsko – Podkarpacki. Spotkanie dotyczyło nawiązania współpracy strażaków z cechem kominiarzy w ramach wspólnych działań prewencyjnych dot. bezpiecznego dogrzewania mieszkań i bezpieczeństwa mieszkańców w okresie jesienno – zimowym. Przedstawiciel Cechu Kominiarzy w ramach spotkania przekazał ulotki i plakaty które strażacy wykorzystają w ramach prowadzonych działań informacyjno – prewencyjnych.

Sprawność techniczna przewodów dymowych i spalinowych, przeglądy i czyszczenie

             Zgodnie z obowiązującymi przepisami czyszczenie komina powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz na kwartał. Warto pamiętać o tym nie tylko dlatego, aby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim, dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Regularne wykonywanie przeglądów kominów znacznie ogranicza możliwość zatrucia tlenkiem węgla oraz powstania pożaru. Okresową kontrolę             i czyszczenie przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych powinien wykonać uprawniony kominiarz, który wykonanie tych czynności potwierdzi stosownym protokołem.  Warto podkreślić, aby przeglądu i czyszczenia komina nie odkładać na ostatnią chwilę, gdy pojawiają się symptomy jego niewydolności (zmniejszenie ciągu, zadymienie), a zrobić to odpowiednio wcześniej, nie tylko jesienią  i wiosną, ale także latem, zwłaszcza jeżeli cały rok używamy pieca lub kominka.                                                                                                                                                                                                                                       Gdy korzystamy z urządzeń grzewczych na paliwo stałe, gazowe lub ciekłe, bardzo ważną kwestią jest  instalacja w naszych domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla lub czujek łączących w jednym urządzeniu czujkę tlenku i czujkę dymu. Zastosowanie tych urządzeń istotnie poprawia nasze bezpieczeństwo ponieważ odpowiednio wcześniej alarmują nas o zbliżającym się zagrożeniu. Pamiętajmy, że tlenek węgla nie bez przyczyny nazywany jest „cichym zabójcą” , również rozwijający się pożar, szczególnie nocą,  jest trudny do wykrycia przez domowników.

                Kwestie związane z okresowymi przeglądami przewodów dymowych, spalinowych                               i wentylacyjnych regulują przepisy Ustawy Prawo budowlane, które nakładają na właściciela lub zarządcę budynku, obowiązek kontroli stanu technicznego tychże przewodów, co najmniej raz w roku przez osobę uprawnioną. Przepisy przeciwpożarowe natomiast nakazują obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.  

              W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

  1. od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz                w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej,
  2. od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na                   3 miesiące,
  3. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 6 miesięcy.

 

 

Opracowanie: Oficer Prasowy KM PSP

Zdjęcie: Archiwum KM PSP Tarnów

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}