W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie podstawowe strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych

07.02.2023

Zdjęcie przedstawia dwa loga. Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Strżay Pożarnej

                Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim planuje zorganizowanie szkolenia podstawowego  strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych zgodnego z „Zasadami  przygotowania strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych do udziału w działaniach ratowniczych”
z dnia 03 lutego 2022 r.

 

Warunkiem przyjęcia na szkolenie jest:

  • Ukończenie przez skierowanego 16 lat, i nie przekroczone  65 lat
    z zastrzeżeniem iż w przypadku osób nieletnich niezbędna jest pisemna zgoda rodziców na udział w szkoleniu,
  • dostarczenie karty skierowania ( załącznik nr.1 )  przed rozpoczęciem szkolenia.

 

Jednakże kierujący na  szkolenie zobowiązany jest do  poświadczenia na skierowaniu posiadania przez kierowanego:

  • zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do udziału w szkoleniu podstawowym przygotowującym do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych lub  zaświadczenia lekarskiego  orzekającego zdolność do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi w tym zakresie ważne na czas szkolenia;
  • ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków ważnego na czas szkolenia;
  • skierowany/a zastał/a wyposażony/a w umundurowanie i sprzęt, które posiadają aktualne świadectwa dopuszczenia do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, są sprawne, spełniają wymogi zgodne z wytycznymi producenta  i posiadają aktualny czasookres użytkowania na czas trwania szkolenia.

 

 

Szkolenie będzie się odbywało w systemie ośmiogodzinnym w soboty oraz niedziele od godz. 900 w dniach 19 lutego - 30 kwietnia 2023r. Szkolenie obejmuje 136 godzin dydaktycznych w tym:

  • spotkanie organizacyjne 3 godziny,
  • zajęcia dydaktyczne 128 godzin dydaktycznych,
  • egzamin  5 godzin  dydaktycznych.

Zajęcia będą odbywały się na terenie Jednostek  Ratowniczo-Gaśniczych   PSP wchodzących w skład KP PSP w Aleksandrowie Kujawskim jednakże w trakcie szkolenia w dniach 14,15,18 marca 2023r. przewidziane są zajęcia w komorze dymowej w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia w Toruniu przy  ul. Olsztyńskiej 6 na które organizator nie zabezpiecza dojazdu.

Planowany termin egzaminu   kończącego szkolenie  będzie ustalony w trakcie trwania szkolenia jednak nie później niż w dniu  30.04.2023r.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 17 lutego 2023r. u dowódcy lub jego zastępcy w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr2 w Ciechocinku.

 Szczegółowych informacji dotyczących szkolenia udziela bryg. mgr inż. Mucha Andrzej - pod numerem telefonu 477513012.

Rozpoczęcie szkolenia spotkaniem organizacyjnym  przewidziane jest na dzień 19 lutego 2023 r. o godz. 1000  w świetlicy JRG 2 przy ul. Strażackiej 1 w Ciechocinku. W jego trakcie będzie omawiana między innymi tematyka instruktażu ogólnego
w ramach szkolenia wstępnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Po jego zakończeniu słuchaczowi zostanie wydana karta szkolenia wstępnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Następnie słuchacz udaję się z tą kartą do macierzystej jednostki OSP, gdzie Naczelnik OSP przeprowadza instruktarz stanowiskowy w ramach szkolenia wstępnego BHP i potwierdza to wpisem w karcie szkolenia. Słuchacz jest zobowiązany dostarczyć kartę szkolenia wstępnego BHP organizatorowi szkolenia przed rozpoczęciem pierwszych zajęć tj. 25.02.2023r.
W przypadku nie dostarczenia do w/w terminu karty szkolenia wstępnego słuchacz nie zostanie dopuszczony do dalszej części zajęć. Ukończenie instruktażu ogólnego
i stanowiskowego jest równoznaczne z ukończeniem szkolenia wstępnego BHP.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na szkoleniu (max 30) w pierwszej kolejności będą przyjmowane osoby pełnoletnie z jednostek nie spełniających  minimum wyszkolenia (12 osób przeszkolonych w zakresie podstawowym ) przez daną jednostkę.

W  przypadku znikomej liczby zgłoszeń na w/w szkolenie organizator odstąpi od jego realizacji.

Osoby które z wynikiem pozytywnym ukończą szkolenie podstawowe strażaka ratownika OSP  na podstawie otrzymanego zaświadczenia mogą uczestniczyć
w działaniach ratowniczych , jednak w przypadku osób niepełnoletnich zgodnie
z obowiązującymi regulacjami prawnymi  następuje to dopiero po ukończeniu przez nie  18 roku życia.  

 

 

 

Załączniki:

  1. karta skierowania na szkolenie podstawowe strażaka ratownika OSP

Materiały

OSP
Karta​_skierowania.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}