W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Szeszyły (gm. Boćki)

28.12.2020

Palący się dom jednorodzinny. Pożarem objęty jest cały jednokondygnacyjny, drewniany budynek mieszkalny. Przez okna i drzwi wydostają się na zewnątrz płomienie. Część pokrycia dachu (eternit) jest zniszczona. Na poddaszu również widoczne są płomienie. Nad budynkiem unosi się gęsty dym.

W dniu 28 grudnia 2020 r. doszło do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Szeszyły (gm. Boćki). Informacja do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bielsku Podlaskim wpłynęła około godz. 11:27. Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy zastępy Straży Pożarnej.

Kiedy ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar drewnianego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu trzech prądów wody w natarciu na palący się budynek, następnie przystąpiono do prac rozbiórkowych. Po zakończeniu działań gaśniczych budynek sprawdzono kamerą termowizyjną w celu wyeliminowania ukrytych ognisk pożaru.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych udział brały 1 zastęp z JRG w Bielsku Podlaskim, OSP KSRG Boćki, OSP Dubno, pogotowie energetyczne.

W związku z trwającym sezonem grzewczym Komenda Powiatowa PSP w Bielsku Podlaskim przypomina iż, zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109 poz. 719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz na 3 miesiące od palenisk opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • co najmniej raz na 6 miesiące od palenisk opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Czynności o który mowa wyżej wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie (nie dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego).

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz.1333 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Opracowanie: Kamil Kotowicz, KP PSP w Bielsku Podlaskim
Zdjęcia: OSP KSRG Boćki

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}