W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar w fabryce IKEA – strażacy ćwiczyli na terenie zakładu IKEA INDUSTRY ORLA w Koszkach

07.09.2021

Dwa samochody ratowniczo gaśnicze biorące udział w ćwiczeniach na terenie zakładu IKEA INDUSTRY ORLA w Koszkach.

„Na terenie zakładu IKEA INDUSTRY ORLA w Koszkach wybuchł pożar. Jedna osoba została uwięziona w płonącym budynku” Takie zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bielsku Podlaskim w dniu 7 września 2021 r. Był to sygnał do rozpoczęcia ćwiczeń, w trakcie których strażacy PSP  wspólnie ze strażakami-ochotnikami z terenu gminy Orla i gminy Bielsk Podlaski  doskonalili się w zakresie współdziałania podczas gaszenia pożarów obiektów przemysłowych, składów materiałów niebezpiecznych pożarowo oraz ewakuacji osób pomieszczeń objętych pożarem.

Założenia do ćwiczeń przedstawiały się następująco:

  • epizod I: W wyniku awarii pieca c.o. dochodzi do pożaru kotłowni. Ochrona podejmuje próbę ugaszenia pożaru przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego – bezskutecznie. Na skutek podjętej próby pracownik ochrony zostaje uwięziony w budynku kotłowni.
  • epizod II: Podczas działań gaśniczych w związku z przeciążeniem sieci elektroenergetycznej dochodzi do uszkodzenia i pożaru stacji transformatorowej rębalni. Pracownik próbujący ustalić źródło awarii sieci zostaje porażony prądem.
  • epizod III: W suszarni przy tartaku dochodzi do zaprószenia ognia przez jednego z pracowników. Pracownik ochrony zauważa pożar, jednocześnie podejmując działania gaśnicze – gwałtowny rozwój pożaru odcina drogę ewakuacji pracownikowi, który zostaje uwięziony w środku.

W ćwiczeniach udział brały 3 zastępy z JRG w Bielsku Podlaskim oraz OSP Malinniki, OSP Orla, OSP Parcewo i OSP Piliki.

Opracowanie: bryg. Marcin Sawicki, KP PSP w Bielsku Podlaskim
Zdjęcia: KP PSP w Bielsku Podlaskim

Zdjęcia (10)