Zakończenie szkoleń podstawowych strażaka ratownika Ochotniczych Straży Pożarnych w Bochni
23.05.2025
Zakończenie szkoleń podstawowych strażaka ratownika Ochotniczych Straży Pożarnych w Bochni
W dniach 14 i 23 maja 2025 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni zakończyły się szkolenia podstawowe strażaka ratownika Ochotniczych Straży Pożarnych. To ważne wydarzenie podsumowujące intensywny okres nauki i praktyki, który ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa i skuteczności działań ratowniczych w regionie.
Zakres szkolenia i metody nauki
Szkolenie trwało około 140 godzin i obejmowało zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Uczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu organizacji ochrony przeciwpożarowej w Polsce, budowy i przeznaczenia sprzętu ratowniczego i pożarniczego, kierowania ruchem drogowym podczas działań ratowniczych, bezpiecznego prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, łączności radiowej oraz współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
Zajęcia teoretyczne odbyły się w formie e-learningu, przy wykorzystaniu platformy szkoleniowej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, co umożliwiło uczestnikom elastyczne przyswajanie wiedzy. Część praktyczna została przeprowadzona na terenie Komendy Powiatowej w Bochni przez doświadczonych strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Bochni. W ćwiczeniach wykorzystywano specjalistyczny sprzęt, a wsparcia w organizacji zajęć udzieliła firma Cadilak z Bochni, która udostępniła pojazdy do ćwiczeń, zapewniając realistyczne warunki szkoleniowe.
Egzaminy i gratulacje dla absolwentów
Egzaminy końcowe przeprowadziła komisja powołana przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bochni. Szkolenia ukończyło łącznie 75 druhen i druhów Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu bocheńskiego. Gratulujemy absolwentom zdobycia nowych kwalifikacji i życzymy, aby zdobyta wiedza oraz umiejętności przyczyniły się do skutecznego działania w ratownictwie i gaszeniu pożarów.