W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary traw w Choszcznie przy ulicy Marii Konopnickiej

25.11.2020

Na zdjęciu widnieje dwóch strażaków, którzy gaszą pożar wśród traw. Strażacy ubrani w ubrania specjalne oraz hełmy ciągną za sobą żółty wąż strażacki. Trawa po której idą jest zielona, a miejsce w które leją wodę jest czarne, spalone.

Prace związane z przebudową dworca kolejowego oraz linii kolejowej w Choszcznie zmniejszyły liczbę pożarów. Stała obecność pracowników w okolicy nasypu kolejowego i ul. Marii Konopnickiej wpłynęły na zmniejszenie ilości pożarów traw w tej okolicy. W 2019 roku zanotowano 35 pożarów traw i nieużytków w bezpośrednim sąsiedztwie tej ulicy. W 2020 roku miał miejsce tylko 1 pożar trawy. Jak wynika z przeprowadzonej analizy większość pożarów traw była wynikiem umyślnego podpalenia. Przypominamy, że wypalanie traw jest ZABRONIONE.

Zakaz wypalania traw zawarto w następujących aktach prawnych:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. 2018 r. poz. 142):

• art. 131 pkt 12: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

• art. 131: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2017 r. poz. 788):

• art. 30 ust. 3 pkt 3: „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,

korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:

• art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 618)

– kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić
od 20 do 5000 złotych.

• art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 ze zm.): „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

opracowanie: asp. Sebastian Kończal

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}