W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historia

Na zdjęciu znajduje się budynek poniemieckiej strażnicy. Budynek widoczny w górnym prawym rogu zdjęcia. Obiekt to jednokondygnacyjny budynek z dwuspadzistym dachem. Po prawej stronie strażnicy widać wieżę pożarniczą. Po lewej stronie zdjęcia widoczne drzewa a za nimi rzeka iławka. Pomiędzy drzewami widać niewyraźne postacie pracujących ludzi. Zdjęcie czarno-białe.

Historia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  w Iławie sięga 1948 roku, kiedy to po II wojnie światowej w Iławie powołano Powiatowe Pogotowie Pożarnicze, które miało wspierać ochotniczą jednostkę straży pożarnej. Pierwszą siedzibą OSP była poniemiecka strażnica zlokalizowana przy ówczesnej ulicy Stanisława Duboisa u ujścia z jeziora Jeziorak rzeki Iławki (dziś ulica Konstytucji
3 Maja). W tym czasie na terenie nowo utworzonego, wówczas powiatu suskiego
z siedzibą w Iławie, funkcjonowało już 25 jednostek ochotniczych straży pożarnych.