W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"KOMINIARZ PRZYNOSI SZCZĘŚCIE"

19.03.2021

Strażacy z kościańskiej Komendy Powiatowej przypominają o konkursie plastycznym, o którym pisaliśmy już wcześniej. Termin składania prac mija z końcem bieżącego miesiąca. Pozostając w klimacie bezpieczeństwa, chcemy przedstawić Państwu dlaczego tak naprawdę kominiarz przynosi szczęście. Z tym tematem pracy mierzą się najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu – artyści do lat 6.

Franciszek Piotrowski - Kokorzyn

Klikając w link możecie Państwo uzyskać informację dotyczące konkursu - https://www.gov.pl/web/kppsp-koscian/konkurs-plastyczny

               Jednym z najczęstszych zdarzeń, do których wzywani są strażacy w okresie jesienno-zimowym są pożary sadzy. W wyniku niepełnego spalania, cząstki sadzy oblepiają przewód kominowy. Jako, że są one zdolne do dalszego spalania, stanowią doskonały materiał palny. Ich nagromadzenie może doprowadzić do zapalenia w przewodzie kominowym, a pożar może łatwo doprowadzić do rozszczelnienia się przewodu oraz rozprzestrzenienia się pożaru na konstrukcję budynku. Dlatego tak ważnym jest regularne usuwanie sadzy z naszych kominów. Pamiętajmy, że w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej czy produkcyjno-magazynowych czynności te musi wykonywać osoba posiadająca kwalifikacje kominiarskie.

                Częstotliwość usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych powinna zależeć od intensywności ich używania. Mówiąc wprost, właściciel budynku w żadnym momencie nie powinien dopuścić do zalegania sadzy. Ustawodawca określił częstotliwość czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych, które przedstawia poniższa tabela.

Rodzaj opału

Częstotliwość czyszczenia przewodu

paliwo stałe (np. węgiel, miał, drewno, ekogroszek)

co najmniej raz na 3 miesiące w okresie użytkowania

paliwo ciekłe i gazowe (np. olej opałowy, gaz ziemny)

co najmniej raz na 6 miesięcy w okresie użytkowania

 

                Oprócz regularnego czyszczenia, pamiętajmy o przeglądzie przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych oraz instalacji gazowych, które należy przeprowadzać co najmniej raz
w roku. Kontrole te muszą być przeprowadzone przez mistrza kominiarskiego (w odniesieniu do przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych) oraz przez osobę posiadającą kwalifikacje dozoru nad instalacjami gazowymi (w przypadku instalacji gazowych). Warto zaznaczyć, że niedopełnienie tych obowiązków stanowi naruszenie artykułu 82 Kodeksu wykroczeń i podlega karze grzywny w formie mandatu karnego, karze naganny, a nawet karze aresztu.

 

Opracowanie: kpt. Bartosz Napierała – KP PSP w Kościanie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie, Franciszek Piotrowski - Kokorzyn

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}