W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„PRZED ZAŚNIĘCIEM ZAMKNIJ DRZWI”

26.03.2021

„Przed zaśnięciem zamknij drzwi” – to temat prac w kategorii wiekowej 7-10 lat konkursu plastycznego organizowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. O co tak naprawdę chodzi z tymi drzwiami i dlaczego wszyscy powinniśmy praktykować tę prostą czynność, wyjaśniają strażacy.

archiwum cfbt.pl

            Najbardziej niebezpiecznymi zjawiskami podczas pożarów w budynkach jest wydzielanie dymu oraz ciepła. Wyposażenie wnętrz naszych domów obfituje w tworzywa sztuczne. Meble produkowane z pianek, lakierowanych płyt, materiałów syntetycznych, tworzywa sztuczne, z których produkowanych jest coraz więcej rzeczy codziennego użytku, są świetną pożywką dla ognia. Wydzielany podczas takich pożarów dym obfituje w toksyczne związki chemiczne, które mogą powodować utratę przytomności, a nawet zgon, już po kilku wdechach. Jak uchronić się przed dymem i wysoką temperaturą podczas pożaru w domu? Okazuje się, że bardzo skuteczną metodą jest zamykanie drzwi wewnętrznych. I nie chodzi tutaj o zamykanie ich na klucz. Zamknięte drzwi w pomieszczeniach naszego domu skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się gorącego dymu oraz płomieni. W domach oraz mieszkaniach, w których doszło do pożaru, a praktykowane było zamykanie drzwi, pożar zwykle ograniczał się tylko do jednego pomieszczenia. Jeśli rozprzestrzenił się na większą powierzchnię, to przedostanie się przez tę przegrodę znacznie wydłużało czas na bezpieczne opuszczenie budynku. Potwierdzają to również doświadczenia. Badania przeprowadzone przez UL Firefigher Safety Research Institute pokazują, że temperatura oraz stężenie tlenku węgla wydzielanego podczas pożaru budynku mieszkalnego są dziesięciokrotnie niższe w zamkniętej sypialni niż w otwartej. Warto o tym pamiętać zanim zaśniemy oraz przed wyjściem z domu.

 

Opracowanie: kpt. Bartosz Napierała – KP PSP w Kościanie
Zdjęcia: archiwum cfbt.pl

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}