W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY NAD WODĄ. PRZYPOMINAMY PODSTAWOWE ZASADY

26.06.2023

Sezon letni rozpoczął się na dobre. Słoneczna pogoda oraz wysoka temperatura sprawia, że kąpieliska, baseny, rzeki i jeziora zapełniają się ludźmi. Podobnie jak w latach ubiegłych Komenda Powiatowa Państwowe Straży Pożarnej w Krotoszynie przypomina o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci zależy w dużej mierze od nas samych.

Logo kampanii kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą. Niebieskie koło ratunkowe, na którym widnieje napis z nazwą kampanii

Corocznie jako główne przyczyny utonięć wymienia się alkohol, brak wyobraźni, zbyt wielkie zaufanie do swoich umiejętności pływackich, lekceważenie obowiązujących przepisów oraz kąpiele w miejscach niestrzeżonych. Statystyki utonięć  są dramatyczne. W roku 2022 w wodzie zginęło aż 419 osób.  Jak będzie w tym razem??? TO  ZALEŻY OD NAS SAMYCH ! ! !  Co zrobić, żeby temu zapobiec?

W ramach prewencji społecznej Państwowa Straż Pożarna w Krotoszynie przedstawia kilka zasad bezpiecznej kąpieli: 

 

1.    Do kąpieli wybierać miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane, będące pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
2.    Unikać kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt nie usłyszy wołania o pomoc.
3.    Przestrzegać zakazu kąpieli. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
4.    Przestrzegać regulaminu kąpieliska, na którym odbywa się wypoczynek.
5.    Zapoznać się z oznaczeniami obowiązującymi na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
6.    Prowadzić stały nadzór nad dziećmi przebywającymi w wodzie, nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
7.    Nie należy pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
8.    Nie pływać w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
9.    Nie skakać do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody należy skorzystać z prysznica lub stopniowo schładzać klatkę piersiową, szyję i nogi – pozwoli to uniknąć wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
10.    Nie należy przebywać za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
11.    Pływać tylko w miejscach dobrze znanych. Nie pływać w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub występują zawirowania i zimne prądy..
12.    Nie skakać do wody w miejscach nieznanych, gdzie nieznana jest głębokość wody i  ukształtowanie dna. 
13.    Nigdy nie należy pływać po spożyciu alkoholu.
14.    Nie należy pływać na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
15.    Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
16.    Należy korzystać tylko ze sprawnego sprzętu pływającego.
17.    Nie należy krzyczeć nad wodą i wywoływać niepotrzebnego hałasu. Jeśli widzimy, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
18.    Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, trzeba pamiętać zawsze o założeniu kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.

 

Letni wypoczynek nad wodą

Wyróżniamy:

  • Flaga biała – kąpiel bezpieczna.
  • Flaga czerwona – kąpiel zabroniona.

 

Oprócz flag na wodzie znajdują się specjalne boje pełniące funkcję informacyjną.

  • Boja biała – brodzik dziecięcy ( do 40 cm)
  • Boja czerwona – koniec strefy dla nieumiejących pływać (do 1,20)
  • Boja żółta – koniec strefy dla umiejących pływać.

Pamiętaj !!!

Ratownik pełniący dyżur na kąpielisku może zwrócić uwag osobie nieprzestrzegającej przepisów poprzez sygnał dźwiękowy.

  • Krótki gwizdek – zwrócenie uwagi.
  • Seria długich gwizdków lub syrena – nakaz wyjścia z wody.

WAŻNE TELEFONY

112 – Europejski Numer Alarmowy

WOPR - 601 100 100

Opracowanie; mł. kpt. Mateusz Dymarski

Informacje o wszystkich kąpieliskach, gdzie bezpiecznie możesz spędzić czas z rodziną i znajomymi.

{"register":{"columns":[]}}