W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo na obszarach leśnych

Pożar poszycia leśnego. Duże zadymienie. Ogień rozprzestrzenia się po ściółce zgodnie z kierunkiem wiatru.

Pożary lasów

To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów. Aby tego uniknąć, Komenda Powiatowa PSP w Krotoszynie przedstawia kilka podstawowych zasad dla osób przebywających na terenach leśnych. 

Aby uniknąć pożarów w lasach, apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzeganiu podstawowych zasad:

  1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

    • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
    • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
    • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
  2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
  3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
  4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
  5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
    1. 0 - brak zagrożenia,
    2. I - zagrożenie małe,
    3. II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
    4. III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych,                                                                                                                                       

Zwróć uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu.

Największe zagrożenia pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów.

Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.

To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów.

Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Większość pożarów występuje przy najwyższym III stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu. 

W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami występującego najczęściej w okresie wakacyjnym wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Wystąpienie 5-dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10% nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu. Podstawą do wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego lasu. Informacja o zakazach podawana jest przy pomocy ogłoszeń umieszczanych w terenie zagrożonym, w lokalnych mediach, a także na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Pamiętajmy, że wzniecić pożar lasu, w którym mogą zginąć ludzie i zwierzęta można bardzo łatwo, a o wiele trudniej go ugasić.

FanPage Kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/

Strona poświęcona kampanii: http://www.stoppozaromtraw.pl/–  tu znajdziesz wszystkie potrzebne materiały!

Podsumowanie kampanii Stop Pożarom Traw 2020: https://www.gov.pl/web/kgpsp/Kampania-Stop-Pozarom-Traw-sezon-2020

Źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Materiały

Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych
Mapa zagrożenia pożarowego w lasach
Mapa zakazów wstępu do lasów

Wideo

{"register":{"columns":[]}}